Ana SayfaFacebook, Arama Sonuçlarına Wikipedia Bilgileri Ekliyor

Facebook, Arama Sonuçlarına Wikipedia Bilgileri Ekliyor

TechCrunch tarafından onaylanan bilgiye göre Facebook, bazı arama sonuçlarında Wikipedia’dan gerçek bilgileri gösteren yeni bir özelliği test ediyor.

Bu muhtemelen belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinizde yeni bir sekme açarak farklı siteye gitmek yerine insanları Facebook’ta tutma çabası gibi görünüyor. Belki de “sahte haberler” ile mücadele etmek için başka bir yöntem de olabilir. Bu özelliği ilk olarak tespit eden Twitter kullanıcıları, Social Media Today’e bilgi verdiler.

Facebook arama çubuğuna belirli aramalar yaptığınızda, sonuçlar sayfanın sağ tarafında alakalı konunun Wikipedia makalesinden parçacıklar içeren bir kutu çıkacak. Bu özellik, yıllardır yaygın aramalar hakkında daha fazla bilgi sağlayan Google’ın Bilgi Panellerine çok benziyor.

Twitter kullanıcısı Matt Navarra ekran görüntüsünü de aşağıdaki şekilde paylaştı:

Facebook, TechCrunch’a özelliğin mobil web, iOS uygulaması ve masaüstünde test edildiğini söyledi ancak şu anda sadece belirli kullanıcılara açık. Pilot programın ne kadar süreceği de belli değil. TechCrunch, arama özelliğinin hangi terimleri tanıdığı konusunda biraz daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Örneğin, “anthony fauci” araması alakalı bir Wikipedia yan paneliyle sonuçlanırken, yalnızca “dr. fauci” yazıldığında sonuç ekranı görünmüyor.

Güncellenmiş arama özelliği belki Facebook’un dezenformasyonun yayılmasıyla mücadeleye yönelik son girişimi olabilir. Bu çabada atılan diğer adımlar, “fact-checking” organizasyonlarıyla birlikte çalışarak ve şüpheyle popüler bulduğu hesapların kimliklerini doğrulayarak “sahte haberleri” engelleyecek gibi duruyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER