Ana Sayfa Gündem Facebook Kullanıcıların Siyasi Reklamları 'Kapatmasına' İzin Verecek

Facebook Kullanıcıların Siyasi Reklamları ‘Kapatmasına’ İzin Verecek

Facebook artık ABD’deki Facebook ve Instagram kullanıcılarının platformdaki tüm siyasi reklamları kapatmasına izin verecek. Bu özellik bugün sınırlı sayıda kullanıcı için kullanıma sunuluyor. Ancak önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD’deki herkese ve gelecekte diğer ülkelere de yayılması planlanıyor.

Facebook’a göre, bu özellik adaylardan ve Süper Politik Eylem Komitesi’nden (PAC)  gelen tüm siyasi, seçim ve sosyal sorumluluk reklamlarını devre dışı bırakacak.

Şirketin blog yazısı, özelliğin bu yılın başlarında duyurulduğunu ve Facebook’un 2020 ABD seçimlerine yönelik hazırlıkları kapsamında uygulandığını belirtti. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Zihninizi yönlendiren reklamlardan şikayetçi olanları ve sadece seçimlerin bitmesini isteyenlerin, sesini duyuyoruz – bu yüzden siyasi reklamları kapatma özelliğini de sunuyoruz ” dedi.

– USA Today 

Siyasi reklamların kontrol seçeneğinin yanı sıra sosyal medya devi, şirketin COVID-19 Bilgi Merkezi’ne benzer bir Oylama Bilgi Merkezi sunacak. Facebook bu özelliği insanların Facebook ve Instagram sayfalarının en üstüne ekleyecek.

Facebook’a göre, bu yeni Oylama Bilgi Merkezi seçimler hakkında doğru bilgi almanızı sağlayacak. Blog yayınında belirtilen Oylama Bilgi Merkezi’nin özelliklerine bir göz atalım:

Oylama Bilgi Merkezi

  • Oylama sürecinde yapılan değişiklikler ve değişikliklerle birlikte, yerel seçim makamlarından gelen gönderiler burada yer alacak. Kullanıcılar bu uyarılar için bildirim almayı da seçebilecekler.
  • Kullanıcılar kayıt hakkında rehberlik hizmetini buradan alabilecekler.
  • “Kimler oy kullanabilir?” şeklindeki soruların yanıtları da Oylama Bilgi Merkezinde cevaplanacak.
  • Kullanıcılar devamsızlık oyu (posta yoluyla oylama), askeri ve denizaşırı seçmenler için rehberlik ve erken oy kullanma tarihleri ​​ve oy kullanma yerleri hakkındaki bilgilerin tümüne buradan ulaşabilecekler.

Facebook bu yıl Instagram ve Messenger vasıtasıyla 4 milyon seçmene yardım etmeyi amaçlıyorZuckerberg ayrıca, 2016 ABD başkanlık seçimlerinde şirketin “kötü niyetli müdahaleleri tanımlamakta yavaş” olduğunu da kabul ediyor. Ona göre Facebook bu sene için milyarlarca dolar yatırım yaptı ve “seçim müdahalesine karşı koruma oluşturmak amacıyla dünyanın en gelişmiş sistemlerini” kullanacak.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,988TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Microsoft Teams’de “Birlikte” Modu Nasıl Kullanılır? – Nereden Etkinleştirilir?

1. Her şeyden önce, tüm yeni özelliklere sahip olabilmeniz için Microsoft Teams'i en son sürüme güncellemeniz gerekiyor. Bunun için son güncellemeye buradan ulaşabilirsiniz.2....

Google Files, Dosyaları Gizlemek için Bir “Güvenli Klasör” Geliştirdi!

Haziran ayında Google'ın Dosyalar uygulaması için bir 'Güvenli Klasör' geliştirdiği tespit edildi. Özellik kullanıcılara sunulmadan önce, Güvenli klasörün artık...

Steve Jobs Tarafından İmzalanan Dergi Kapağı 16.000 Dolardan Fazla Satıldı

Apple'ın kuruluş yılı olan 1976’dan bu yana ikonik bir elektronik şirketi olduğunu hepimiz biliyoruz . Popülerliği çoğunlukla şirketin eksantrik ve devrimci kurucusu...

Snapchat, Videolara Müzik Eklemek için TikTok Tarzı Bir Özellik Başlatıyor

Snapchat, Çin'in menşeili TikTok ile rekabet etmek istiyor gibi görünüyor ve bu sonbaharda TikTok tarzı bir müzik özelliğini piyasaya sürmek için çalışıyor. Snap'e...

Yeniden Tasarlanan Xbox Mağazası, Xbox Series X Lansmanından Önce Geldi

Xbox Mağazası, bu yılın ilerleyen günlerinde Xbox Series X duyurusu öncesinde önemli bir tasarım revizyonu aldı. Pazartesi günü yapılan basın açıklamasında şirket,...