Ana SayfaİnternetSosyal MedyaFacebook ve Instagram Mağazalar Açıldı!

Facebook ve Instagram Mağazalar Açıldı!

Bugünden itibaren Facebook ve Instagram Shops Mağazalar sayesinde direkt olarak bir işletmenin Facebook Sayfasından veya Instagram profilinden artık ürünlere göz atabilir ve ürün satın alabilirsiniz.

Hem Facebook hem de Instagram zaten bir dereceye kadar e-ticareti destekliyordu. Örneğin, Facebook’un Marketplace’i var ve muhtemelen Libra kripto para birimi girişimi yoluyla daha büyük bir itici güç yaratırken; Instagram, kullanıcıların yayınlarda ve reklamlarda yer alan ürünleri satın almasına izin veriyor. Ancak şirketin yeni araçları daha da ileri giderek, işletmelerin tam teşekküllü bir Facebook Mağazası oluşturabilmesini sağlıyor.

Sonuçta, pandemi süreci tüketicileri Facebook ve Instagram profillerini yerel restoranlar ve mağazalar için en önemli bilgi kaynağı olma olasılığını artırdı. Yani en sevdiğiniz mağaza saatlerini değiştirdiyse veya çevrimiçi teslimat moduna geçtiyse, bunu Facebook veya Instagram’da yayınladılar. Öyleyse neden ziyaretçilerin Facebook ve Instagram uygulamalarından ayrılmadan alışveriş yapmalarına izin vermiyoruz? diye soran Zuckerberg hemen kolları sıvamış ve operasyona başlamış.

Ayrıca, pandeminin ekonomik serpintisinin zaten birçok küçük işletmeyi (Facebook’ta yayın yapan ve reklam veren işletmeler) mali olarak yaraladığını ve hatta çoğunu iflasa sürüklediğini biliyoruz. Dolayısıyla şirketin bu işletmelerin elinden geldiğince hayatta kalmasına yardımcı olması gerekiyor.

Bugün bir Facebook Live oturumunda, CEO Mark Zuckerberg bunu COVID-19’un ardından acı çeken işletmelere yardımcı olmanın bir yolu olarak nitelendirdi, ancak hepimizin tahmin ettiği üzere “tüm yaralara merhem olamayacak ve ekonomik zararı tamamen geri almayacağını” da kabul etti.

Ayrıca bunun pandemiden sonra da yararlı olacağını düşünen Zuckerberg: “Sanırım daha fazla çevrimiçi yaşamımızı sürdürmeye ve çevrimiçi olarak daha fazla iş yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Bu arada, Instagram’ın ürün başkan yardımcısı Vishal Shah bana bunun büyük ve global bir test olduğunu söyledi ve yaklaşık 1 milyon işletme zaten Facebook ve Instagram Mağazalar’a kaydoldu bile.

Facebook ve Instagram Mağaza nasıl kurulur? Nasıl kullanılır?

Bu işletmeler ücretsiz bir Facebook Mağazası oluşturabilecekler. Çok basit bir şekilde kataloglarını yükleyip, öne çıkarmak istedikleri ürünleri seçmeleri, ardından bir kapak resmi ve vurgu renkleri ile özelleştirerek Facebook ve Instagram Mağazalarını oluşturdular. Bu kolay adımların ardından ziyaretçiler sonra ürünlere göz atabilir, kaydedebilir ve sipariş verebilir.

Facebook’un reklam başkan yardımcısı Dan Levy, şirketin her satın alma işleminde “küçük ücretler” alınacağını belirtti. Ayrıca Mağazalar reklamlarda ve hikayelerde de yer alabilecekler.

Şirket ayrıca bu yaz Instagram Shop (Mağaza) adlı başka bir deneyimi de sunarak kullanıcıların doğrudan Instagram Keşfet’ten ürünlere göz atmalarını ve sonunda uygulamanın ana ekranından bir alışveriş deneyimine geçmelerini sağlayacak. Ayrıca, satıcıların canlı video ürünlerini Facebook Mağazalarından öne çıkarmaları ve bağlantı kurmaları ve tüketicilerin sadakat programlarını Facebook hesaplarına bağlamaları için yollar da sunulacak.

Bu duyurunun bir parçası olarak Facebook, Shopify, BigCommerce, Woo, Channel Advisor, CedCommerce, Cafe24, Tienda Nube ve Feedonomics ile ortaklık yaptığını da bildirdi.

Yani satıcılar, Facebook Mağazalarını ve bu Mağazalara bağlı reklamları yönetmek için bu üçüncü taraf platformlarını kullanabilecekler. Örneğin, hali hazırda Shopify kullanan birisi Facebook ve Instagram Mağazalar’da dükkan açtıktan sonra oradaki ürünlerini, envanterini, siparişlerini ve stok yönetimini direkt olarak Shopify üzerinden yapabilecekler.

facebook-instagram-shops-mağazalar-teknoloji-haberleri-teknorex-2

Kaynak: TechCrunch

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER