Ana SayfaİnternetSosyal MedyaFacebook, Yüksek Mahkeme'si Kuruldu: Artık Zuckerberg Tek Adam Değil

Facebook, Yüksek Mahkeme’si Kuruldu: Artık Zuckerberg Tek Adam Değil

Facebook bugün, Facebook politikaları hakkında karar verebilecek, içerik yönetimine yardımcı olabilecek ve mevcut kararlara itiraz edebilen bağımsız bir “Gözetim Kurulunun” 20 üyesini açıkladı. Teoride, bu ekip Facebook platformunda olmaması gerekenler hakkında zor kararları alma gibi görevleri üstlenecek. Ayrıca komitenin gücü, yine teoride Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den fazla olacak. Tabi ki bunlar teorik bildirimler, uygulamada ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Hatırlarsanız Zuckerberg’in bu plandan ilk kez bir yıl önce bahsetmişti. Bu fikrin asıl amacı, politik kararlarında ve içerik yönetiminde Facebook’un üst yönetimini geçersiz kılabilmesi. Komite, hiçbirinin Facebook ile organik bağı olmayan ve farklı geçmiş ve köklere sahip toplam 40 üyeden oluşacak. Ayrıca, bağımsız bir 130 milyon dolarlık fon ile finanse edilecek. Kurul beş kişilik panellerden oluşan davaları dinleyecek ve kararlar alacak. Alınan kararlar ise Facebook tarafından uygulanacak.

Zuckerberg 2018’de bağımsız yönetim kurulunun “sadece Facebook topluluğuna odaklanacağını, bu organın amacının ise insanları güvende tutma ve tanıyarak insanlara ses verme ilkesini sürdürmek olacağını” söylemişti.

Asıl soru şu: Yapabilecekler mi?

Facebook Yüksek Mahkemesi denildiğinde insanın aklına ilk atıl kalmış bir sosyal medya ağı ve yaşlı teyzelerin paylaştığı içerikler geliyor. Hal böyle olunca acaba bu iş gerçekten ciddi olarak yapılacak mı yoksa yine Mark Zuckerberg’ün bir oyunu mu dedirtiyor. Bakalım zaman bize hepsini gösterecek.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER