Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriFED: Merkez Bankaları Dijital Parası Bankacılık Sektörünü Baltalayabilir

FED: Merkez Bankaları Dijital Parası Bankacılık Sektörünü Baltalayabilir

Yakın zamanda -haberini de gerçekleştirdiğimiz- dijital dolar ile ilgili bir makale yayınlandı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine inandığını açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde de ABD Merkez Bankası (FED), merkez bankaları dijital parası hakkında yeni bir rapor yayınladı. Jesus Fernandez-Villaverde ve Linda Schilling gibi isimler tarafından hazırlanan raporda merkez bankaları dijital parası (CBDC) ekonomiye etkisinin nasıl olacağı incelendi.

FED’in yayınladığı rapora göre, merkez bankalarını kendi dijital parasını çıkarırsa para politikalarını daha kolay bir şekilde idare edebilir. Merkez bankaları dijital paraları kullanarak para arzını ve likitideyi daha etkili bir şekilde yöneterek kontrol edebilirler. Fakat araştırmacılar merkez bankaları ile ticari bankalar arasında bir sorun yaşanmasından korkuyorlar Çünkü eğer merkez bankası kendi dijital parasını kullanırsa mevduat işlemleri için ticari bankalara gerek kalmayabilir. Merkez bankasının bu şekilde tekelleşmesi halinde bankalar arası rekabet ölebilir ve sektörün gelişimi durabilir.

FED araştırmacılarına göre merkez bankaları kendi dijital paralarını çıkararak çok daha etkili bir şekilde işlem yapabilirler. Fakat bu, ticari bankaların daha az yatırım almalarına yol açarken bankacılık sektörüne de ağır bir darbe vurabilir. Başka bir deyişle, merkez bankasının kendi dijital parasını çıkarması için bankacılık sektörünü baltalamayı göze alması gerekiyor.

Ancak araştırmacıların sonuçlarına göre merkez bankalarının dijital para kullanmamaları gerektiği anlamına gelmiyor. Bir merkez bankası bankacılık sektörüne zarar vermeden de kendi dijital parasını çıkarabilir. Fakat merkez bankaları dijital parasının gerçekten verimli olabilmeleri için bankacılık sektöründeki rekabet ortamının korunması ve merkez bankasının ticari bankalardan “bağımsız” bir şekilde hareket etmemesi gerekiyor.

Kaynak: Koin Bülteni

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER