Ana Sayfa Gündem Fen Bilimleri ve Cinsiyet Arasındaki İlişki: NYU Çalışması

Fen Bilimleri ve Cinsiyet Arasındaki İlişki: NYU Çalışması

Feminist bir yazıdır sol yumruklar havaya efendim 🙂

**Matematik, fen bilimleri ve düşük SAT puanlarında düşük lise not ortalamasına sahip olan erkekler bile PECS ve matematik yoğun ana dallara ulaşıyordu.

Fizik, mühendislik ve bilgisayar bilimleri (PECS) gibi alanlarda kurumlarda ve işyerlerinde cinsiyet dengesizliği bulmak oldukça yaygındır. İnsanlar, bu tür programlardaki çarpık istatistikleri, çoğu kadının kendileriyle ilgilenmediğini söyleme eğilimindedir. Ancak, bu her zaman doğru değildir.

Science araştırma dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, bu eşitsizliğin erkekler arasında daha yüksek matematik veya fen başarısından kaynaklanmadığını ortaya koymaktadır. Çalışmayı yürüten New York Üniversitesi araştırmacıları, düşük SAT puanlarının üstünde matematik ve fen bilimlerinde çok düşük lise not ortalaması olan erkeklerin bile matematik yoğun bölümlere ulaştıklarını keşfetti. 

Öte yandan, matematik ve fen bilimleri başarısı çok daha yüksek olan kadınlar bu dersleri seçiyordu.

“Fizik, mühendislik ve bilgisayar bilimleri alanları düşük başarılı erkekleri farklı şekilde cezbediyor ve elinde tutuyor, bu da kadınların bu dallarda yeterince temsil edilmemesine, ancak daha yüksek STEM yeterliliğine ve akademik başarıya sahip olmasına neden oluyor.” Joseph R Cimpian, baş araştırmacı ve ekonomi ve eğitim doçenti Politika NYU Steinhardt, yaptığı açıklamada , dedi .

Araştırma süresince, araştırmacılar yedi yıldan fazla süredir yaklaşık 6.000 ABD lise öğrencisinin verilerini analiz ettiler. “1. persentilde erkek öğrencilerin 80. persentilde kadınlarla aynı oranda PECS’de uzmanlaştıklarını fark ettiler.”

Bu, PECS’de anadal seçen kız öğrencilerin erkek akranlarına kıyasla yüksek akademik başarıları arasında kesin bir tezat oluşturdu.

Science Daily’ye göre, araştırmacılar ekibi, cinsiyet farkını yüksek, ortalama ve düşük başarılı öğrenciler arasında eşit derecede iyi açıklayıp açıklayamayacağını bulmaya çalıştı Fizik, mühendislik ve bilgisayar bilimlerindeki cinsiyet dengesizliğinin, öğrencinin önceki kariyer istekleri ve bilim yeteneklerine güven gibi faktörlerle açıklanabileceğini söylediler. Ancak, bu faktörler aynı alanlarda düşük başarılı erkeklerin daha yüksek oranlarını açıklayamamıştır.

Bu yeni araştırma, bu alanlardaki cinsiyet eşitsizliği ve eşitliğine yönelik gelecekteki müdahalelerin, bir öğrencinin başarısı dikkate alınarak daha fazla nüansla uygulanması gerektiğini göstermektedir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,950TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

“Saf Altın” Kaplama iPhone 12’ler Ön Satışa Hazır!

Apple'ın yaklaşan iPhone 12'yi 5G sorunları nedeniyle ertelediği söylenirken, bize "Cyberphone"u getiren lüks sınıf iPhone değiştirme şirketi Caviar, saf altın bir iPhone 12 Pro ve bir iPhone 12 Pro Max...

Trump, TikTok ve WeChat ile İşlem Yapmayı Yasakladı

ABD Başkanı Donald Trump Çinli şirketlerle herhangi bir işlem yapmayı yasaklayan bir talimat imzaladı. Bu şirketler WeChat ve ByteDance (TikTok'un sahibi) olarak...

2 Milyon $ Yatırım Nasıl Alınır? | Büyük Futbol Kulüpleri Tarafından Fark Edilmenin Sırrı: SCOUTIUM

Yeni bir video serisine başladık: "Turkish Mafia"! Bu seride Türk girişimcileri konuk alarak onları tanıyacağız ve tanıtacağız. Ne de olsa hepsi...

OYAK Blokzinciri Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Tarımda dijitalleşme tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devam ediyor. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, blokzinciri teknolojisine yatırım yaptıklarını açıkladı. Ülke ekonomisine...

Zoom’un Yeni Filtre Özellikleri Toplantılara Renk Katıyor!

Zoom Video Communications, evden çalışmayı pratik ve verimli hale getirirken, ofislerde insanların bir araya gelmelerini sağlayan unsurları sanal toplantı kültürüne dahil ederek,...