Ana SayfaİnternetDizi/FilmGeekler ve Yetişkinler için Çizgi Dizi: Futurama

Geekler ve Yetişkinler için Çizgi Dizi: Futurama

Futurama 1999 yılında yayın hayatına başlayan, toplamda 7 sezon 124 bölüm 4 tv filmi olan çizgi dizidir. Simpsons’ın yapımcısı, yönetmeni, çizeri Matt Groening ile yine Simpsons’ta yazarlık ve yapımcılık yapan David X Cohen’in elinden çıkmadır bu çizgi dizi. Kısaca konusu ise 1999 yılında pizza teslimatı yapan Fry’ın yılbaşı gecesi kendini Kriyojenik laboratuvarunda yanlışlıkla dondurup 2999 yılının yılbaşında uyanıp geleceğe gitmiş olması ile başlar.

Dizinin karakteleri ise şu şekildedir;

Fry: Saf, yarım akıllı turuncu kafalı bir gençtir. Planet Express firmasında teslimatçılık yapar.

Bender: Alkol, sigara, kumar düşkünü bir bükme robotudur. Planet Express gemisini aşçısıdır.

Leela: Mor saçlı tek gözlü ve ailesini tanımayan başarılı duygusal bir uzaylıdır. Planet Express uzay gemisinin kaptanıdır.

Proffesor Farnsworth: 140 yaşında Planet Express adında kargo firması olan bilim adamıdır. Aynı zamanda Fry’ın çok çok uzaktan yeğenidir.

Hermes: Jamaikalı olan Planet Express firmasının muhasebe elemanıdır. Limbo yapmayı çok sever.

Dr. Zoidberg: Sandalet giyen ve insan anatomisinden anlamayan Planet Express firmasının doktorudur. Kendisi bir tür yengeçtir.

Amy: Wong Ailesi neredeyse Mars’ın tamamına sahip olan über zengin ve Planet Express firmasının daimi stajyeri.

Futurama izlerken sizi sizden alıp başka diyarlara götüren bilimkurgu/komedi/dram çizgi dizidir. Çizimler genel olarak Simpsons’a çok benzer. Bilimkurgu ile alakalı neredeyse çoğu şeye gönderme yapar. Independence day filminden tutun Star Trek’e Star Wars’a kadar bir sürü gönderme yapmıştır. Yapımcılar ve yazarlar kendilerine de gönderme yapmayı ihmal etmemişlerdir.

Çok ince espirilerin bulunduğu, güldürürken düşündüren, bir anda duygusal moda sokup bir anda da çıkartabilen ve bilim kurgu öğelerinin gerçeğe yakın şekilde kullanıldığı bu diziyi izlerken size şu soruyu sordurtuyor. Acaba bunlar şuan olsaydı ne olurdu. İzlemeyenlerin pişman olduğu, sonradan izleyenlerin ise izlemedikleri zamanlardan pişman olduğu bu diziyi çok özlüyoruz geek insanlar olarak. Sadece geek insanlara hitap eden değil, komedi seven insanlara da hitap eden dizinin çok geniş bir kitleye sahip olması ve uzunca bir süre sıkmadan izlettirmesi büyük başarıdır. Diğer çizgi diziler veya diğer diziler gibi arka arkaya izleyince sıkmayan, her bölümünde bolca ince detayların olduğu bir dizi Futurama. Belki de TV dünyasında hakettiği yeri bulamayan dizilerden biri. Tekrar tekrar izlesenizz bile sizi sıkmayan kült bir yapım.

Bittikten sonra Rick and Morty hariç Futurama’nın taşıdığı bayrağı devam ettiren ne film ne dizi nede çizgi dizi var piyasada. Umarız bir gün tekrardan geri döner…

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER