Ana SayfaBilimGelecek Vaat Eden Yeni Bir Koronavirüs Aşısı Klinik Çalışmaların Son Aşamasına Geldi

Gelecek Vaat Eden Yeni Bir Koronavirüs Aşısı Klinik Çalışmaların Son Aşamasına Geldi

Beş aşı adayı şu anda Çin’de klinik çalışmaların ileri aşamalarında . Sinovac birkaç gün önce test ilacını alan gönüllülerin% 90’nının yeni koronavirüsü nötralize edebilecek antikorlar geliştirdiğini açıkladı. Şirket, CoronaVac tedavisinin Aşama 3’e ulaştığını ve testin son aşamasına geçmek için Brezilya’ya gittiğini söyledi.

Çin Ulusal Biyoteknoloji Grubu (CNBG) ayrıca adaylarından birinin Aşama 2’yi umut verici sonuçlarla temizlediğini ve şu anda çalışmanın son aşaması için yurtdışındaki Aşama 3 gönüllülerini güvence altına almak istediğini açıkladı. Çin şu anda Pekin’de ciddi bir COVID-19 salgını yaşıyor olabilir , ancak ülkede Faz 3 duruşmalarının yerel olarak ilerlemesi için genel olarak yeterince hasta insan yok. Bu aşama aşı adayı alan binlerce ila onbinlerce kişiyi içerebilir. Ancak gönüllüler virüse güvenilir bir şekilde maruz kalmazsa, araştırmacılar aşı adayının etkinliğini ölçemeyecektir. Oxford araştırmacıları adayları için de aynı sorunla karşılaştı .

CNBG aşısı Wuhan Biyolojik Ürünler Enstitüsü tarafından geliştirildi ve Faz 1 denemeleri Nisan ayında başladı. 18 ila 59 yaş arası gönüllüler birkaç hafta arayla ilacın farklı versiyonlarını aldı. Araştırmacılar, iki hafta, üç hafta ve dört hafta arayla uygulanan düşük, orta ve yüksek doz bileşiklere baktılar. Çalışma herhangi bir yeni terapi çalışması için tıbbi standart olan randomize, çift kör ve plasebo kontrolü ile sağlandı.

Aşı adayı aslında COVID-19’a neden olan patojen tam inaktive SARS-CoV-2 virüsünü içerir. Bu, enfeksiyonu önleyebilecek ilaçlar geliştirmek için kullanılan aşı teknolojilerinden sadece biri. Aşı adayı güvenli ve herhangi bir kaza veya ciddi yan etki gözlenmemiştir.

Güney Çin Sabah Postası’na verdiği demeçte CNBG, farklı aşılama programlarında ve farklı doz gruplarında “yüksek düzeylerde antikorlar” ürettiğini ifade etti . Dört hafta arayla yüksek doz alan tüm test deneklerinde nötralize edici antikorlar gelişti.

” Bu çalışma, iki doz etkisiz hale getirilmiş bir COVID-19 aşısının güvenlik ve etkinlik verilerini elde etmek için dünyanın ilk klinik araştırması oldu. Araştırma aynı zamanda COVID-19 aşısının en uzun dönemini, en kapsamlı verilerini ve en tatmin edici klinik araştırma sonuçlarını da içermektedir “

CNBG, ilaç ile Faz 3 denemelerine geçiyor ve etrafta yeterli COVID-19 vakasının olduğu diğer pazarlarda test etmeyi planlıyor. Grup, sayısız ülkedeki diğer şirket ve kurumlarla “işbirliği niyetine” ulaştığını söyledi. Laboratuvarda, farklı bir yan kuruluş olan Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü ile birlikte geliştirilmekte olan ikinci bir aşı adayı da var.

Şirket, yılda 200 milyon ila 220 milyon doz üretebilecek ilaç için tesisler kurdu. Tabii ki bu küresel talebi karşılamak için yeterli değil. Hiçbir aşı adayı talebi karşılayamaz. Bu nedenle dünyanın, hastalığın bulaşmasını önlemek için farklı etkili aşılara ihtiyacı vardır. Çin’in şu anda klinik araştırmalarda bulunan beş aşısının yanı sıra, en az üçü ABD ve Avrupa’da test yapıyor. Toplamda, yeni koronavirüs için 130’dan fazla aşı deneyi devam etmektedir.

Sinovac’ın çalışması gibi, bu da şimdilik tıbbi bir dergide basılmadı, ancak araştırma gelecekte yayınlanacak. Moderna, kendi araştırmasının kısmi sonuçlarını benzer şekilde duyurdu ve aşılanan gönüllüler hakkında daha az ayrıntı verdi.

CNBG’nin 3. Aşama üretimleri ne zaman tamamlayacağı belli değil, ancak Çinli yetkililer birkaç hafta önce , nihai sonuçlar gelmeden önce bu yıl aşı adaylarını kullanma olasılığını incelediklerini söyledi .

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER