Ana SayfaGündemGeorge Floyd'un Onuruna Çalma Listelerine Saygı Duruşu

George Floyd’un Onuruna Çalma Listelerine Saygı Duruşu

Müzik endüstrisinin Blackout Salı toplu eyleminin bir parçası olarak Spotify çalma listelerine 8 dakika 46 saniyelik sessizlik anı ekledi.

Spotify’ın eylemi, polis şiddetini ve ırkçılığını protesto etmek için tasarlanan Blackout Tuesday adlı müzik endüstrisindeki hareketin bir parçası. Atlanta Records pazarlama şefi Jamila Thomas ve #TheShowMustBePaused hashtag’i ile başlayan eski Atlantik çalışan Brianna Agyemang’ın harekete geçmesi çağrısının ardından bir dizi kayıt etiketi katılıyor. 
ViacomCBS, Pazartesi günü 5PM ET’den başlayarak ağ ve kablo kanallarında 8 dakika 46 saniye süren bir karartmayla da katılacağını duyurdu.

“2 Haziran, Salı günü Black Out, insanların topluluğun düşünmesini ve Siyah topluluğunu desteklemek için bir araya gelmesini sağlamak amacıyla toplu iş bağlantısının kesildiği gün. Bu gün – ve her gün – Spotify, çalışanlarımıza, dostlarımıza, ortaklarımıza, sanatçılarımıza ve yaratıcılarımıza ırkçılık, adaletsizlik ve eşitsizliğe karşı mücadelede destek olacak ” diye yazıyor şirket bir blog yazısında . 

“Platformumuzun gücünü Siyah içerik oluşturucularla birlikte durmak, seslerini yükseltmek ve anlamlı konuşma ve uzun süre ihtiyaç duyulan değişimi hızlandırmak için kullanıyoruz. Sonuç olarak, Salı günü saat 12: 00’dan itibaren Spotify’da bazı değişiklikler göreceksiniz. ”

Peki neden 8 dakika 46 saniye?

Spotify, George Floyd’u onurlandırmak için platformdaki çalma listelerini ve podcast’leri seçmek için 8 dakika ve 46 saniyelik bir sessizlik anı ekleyecek. Sessizlik anının uzunluğu eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in Floyd’u boynu ile dizine tutturma süresine eşittir. O süre de Floyd’un ölmesine sebep olduğundan; ABD şehirlerinde ve dünyanın dört bir yanında evrensel çığlık olarak kabul görmüştür.

Sessizlik anına ek olarak Spotify, tüm sosyal medya yayınlarını duraklatacağını, başlık podcast’i ve çalma listesi görüntülerini ve logolarını karartılmış bir görüntüyle değiştireceğini ve siyah sanatçıları ve podcast’leri özel olarak seçilmiş çalma listelerine ek; mevcut Kara Geçmişi ile daha belirgin bir şekilde tanıtacağını söylüyor.

Şirket ayrıca çalışanların yaptığı bağışları ırkçılık ve adaletsizlikle mücadele eden kuruluşlarla eşleştiriyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER