Ana SayfaGoogleGoogle Arama, Arama Sonuçlarını Doğrulamak İçin Yeni Bilgi Kartları Ekliyor

Google Arama, Arama Sonuçlarını Doğrulamak İçin Yeni Bilgi Kartları Ekliyor

Google, web’de gezinme deneyimini iyileştirmek ve platformunda arama yaparken kullanıcılara gönül rahatlığı sağlamak için arama motoruna yeni bir bilgilendirici özellik ekliyor. Mountain View tabanlı dev bugün, kullanıcıların artık arama sonuçlarında görünen hemen hemen her web sitesi için ek bir bilgi kartı getirebileceklerini duyurdu. Bu yeni kartlar, kullanıcıların tıklamadan önce bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak için bir web sitesi hakkında ek bilgiler sağlıyor.

Bildiğiniz gibi Google, arama motoruna sık sık yeni özellikler ekleyerek kullanıcıların arama deneyimini iyileştiriyor. Ve bu özellikle şirket, kullanıcıların başka bir Google araması yapmak zorunda kalmadan arama sonuçları hakkında doğru bilgileri almalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Dolayısıyla, bu yeni güncellemeyle uyumlu platformlardaki kullanıcılar artık her arama sonucu için yeni bir üç nokta düğmesi görecek. Açılır bir kart açmak için menü simgesine dokunabilir veya tıklayabilirler. Bu kart, bir web sitesinin kaynağı, içeriği ve güvenlik düzeyi hakkında daha fazla bilgi içerecek ve kullanıcıların siteyi tıklayıp tıklamayacaklarına karar vermelerine yardımcı olacaktır.

Arama sonuçlarıyla ilgili bilgiler çoğunlukla Wikipedia’dan alınmıştır. Bunun nedeni, Google’a göre, “Wikipedia’nın içerik eklemek için binlerce küresel gönüllüye dayanan açık düzenleme modelinin” kullanıcılara web sitelerinin en güncel açıklamalarını sağlamasıdır.

Dolayısıyla, bir web sitesi hakkındaki bilgiler, Wikipedia açıklamalarını, iş listelerini ve yerel işletme listelerini içerir. Kullanıcılar, Google’ın bilgileri web üzerindeki çeşitli web sitelerinden veya işletmelerin kendilerinden nasıl kaynakladığına ilişkin ek açıklamalar da göreceklerdir. Dahası, kullanıcılar belirli bir web sitesinin HTTPS protokolüne göre yeterince güvenli olup olmadığını hızlı bir şekilde kontrol edebilecekler.

Sonuç olarak, bir web sitesi bir kullanıcı tarafından bilinmiyorsa, bu yeni bilgi kartları, özellikle Google’da “sağlıkla ilgili veya mali bilgiler gibi önemli bir şey arıyorlarsa” , kullanıcılara bilinçli bir karar vermelerine yardımcı olmak için gerekli bilgileri sağlayacak gibi görünüyor.

Özellik şu anda ABD’deki kullanıcılara sunuluyor ve mobil web, masaüstü ve Android’deki Google Uygulamasında çalışacak. Ancak, hala beta sürümünde olup şimdilik yalnızca İngilizce dilinde çalışmaktadır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER