Ana Sayfa Google Google Chrome, Kodlarında Yer Alan 'Kara Liste' ve 'Beyaz Liste' Gibi Kelimeleri...

Google Chrome, Kodlarında Yer Alan ‘Kara Liste’ ve ‘Beyaz Liste’ Gibi Kelimeleri Kaldırıyor

Google Chrome ekibi, daha kapsayıcı olmak için “kara liste” ve “beyaz liste” gibi kelimelerden uzaklaşıyor…

Son birkaç hafta içinde, dünyanın dört bir yanındaki protestocular her türlü ırkçılığa karşı çıktılar ve Siyah’ların yanında olduklarını gururla beyan ettiler. Google, Black Lives Matter hareketinin ve protestoların destekçisi oldu ve şimdi Chrome ekibi, “kara liste” ve “beyaz liste” gibi terimlerden uzaklaşarak ince ırkçılık biçimlerini bile ortadan kaldırmaya başlıyor.

Geçen yıl Ekim ayından bu yana, Google Chrome – ya da daha özel olarak Chromium açık kaynak projesi, ayrımcılıkla mücadele etmek için cinsiyet ve ırksal olarak tarafsız kod yazmaya çalışıyor. Google’ın kod stili kılavuzuna göre şirket, “kara liste” ve “beyaz liste” gibi kelimeleri “engelleme listesi” ve “izin listesi” ile değiştirecek.

“Kara liste” ve “beyaz liste” gibi terimler siyahın kötü ve beyazın iyi olduğu fikrini çağrıştırır. Langston Hughes tarafından yazılan Siyah Kelime, bu sorunu biraz sivri ve açık yürekli bir şekilde göstermektedir.

Google, “kara liste”yi “engelleme listesi” olarak değiştirme konusunda bazı ilerlemeler kaydetti ve Mayıs 2018’de Chrome’da kullanıcılara yönelik “kara liste” ve “beyaz liste” örneklerini kaldırmak için çalışmalara başladı. Bununla birlikte, Chrome’un dahili kodunda, “bileşenler / kara liste” adı verilen kodun tamamı da dahil olmak üzere kara listelere ilişkin birçok referans bulunmaktadır.

Irkçılık ve polisin vahşetine karşı son zamanlarda yapılan protestolar ışığında, en az bir Chromium geliştiricisi, Chrome’un ırksal olarak tarafsız bir koda sahip olma arzusunu yerine getirebilmek için bunu üstlendi. Bu öğleden sonra, “kara liste” kelimesinin olası her örneğini, tarayıcının herhangi bir bölümünü bozmadan, “bileşenler / kara liste” yi “bileşenler / engelleme listesi” olarak yeniden adlandırmak amacıyla güvenli bir şekilde değiştirmeye çalışan yeni bir kod değişikliği gönderildi.

Kod değişikliği incelendikten ve kabul edildikten sonra, toplamda “kara liste” kelimesine yapılan 2.000’den fazla referans değiştirilecek şekilde ayarlanacak. 

Google çalışanlarının ırkçılığın her biçimiyle mücadele etmek için harekete geçtiğini görmek cesaret verici… Hepimizin ırkçılıkla, kendi imkanlarımız dahilinde mücadele etme gücüne sahip olduğumuzu hatırlatıyor.

Umarız daha fazla şirket dünyayı daha iyi bir yer haline getirme konusunda cinsiyet ve ırk ayrımcılığını ortadan kaldırır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

FilmBox Arthouse Ekranlarında Uzak Doğu Esintisi

Uluslararası medya kuruluşu SPI International bünyesinde yayın yapan FilmBox Arthouse, 7. Sanat sinemanın unutulmaz eserlerini, efsane isimleri ve kült yapımları ekranlarımıza getirmeye...

Help Steps, Yılın Girişimi Seçildi!

Mavi Elma Ödülleri'nde Yılın Girişimi ve Girişimcisi Ödülü'nün sahibi Help Steps ve Gözde Venedik oldu. Adımları bağışa çeviren sağlık uygulaması Help Steps,...

Haftalık Gündem Değerlendirme Videomuz Yayında!

Ethereum Madenciliği Kazandırıyor mu? - Monster'dan Büyük Jest! - Artık Saçma Mesajlar Engellenebilecek!https://youtu.be/86qJReHSlb4

Bu Hafta Teknoloji Dünyasında Ne Oldu? – 24 Ocak 2021

İşte bu hafta Teknorex’in teknoloji dünyasında olanlar!Netflix’le 6 Adımda Yabancı Dil...

Dünyanın En Hızlı Şarj Cihazı Ülkemizde: 100W

Dünyanın lider mobil aksesuar üreticilerinden Mcdodo, dünyanın en hızlı şarj adaptörünü üretti. 100W hızlı şarj destekli GaN teknolojili adaptörler akıllı telefon, tablet...