Ana SayfaGoogleGoogle Çocuklara Okumayı Öğretiyor: Read Along with Google

Google Çocuklara Okumayı Öğretiyor: Read Along with Google

Çocukların okuma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için Google’ın çıkardığı uygulama, artık 180 ülkede erken erişime açıldı.

Şirketin bugün yaptığı açıklamada, Google, İlkokul öğrencilerine okuma becerilerini öğretmeye yardımcı olan bir Android uygulamasını 180 ülkede erken erişime açtığını duyurdu. “Google ile Birlikte Oku” (Read Along With Google) uygulamasında çocuklar oyunlar yoluyla okuma öğreniyor. Uygulama Google’ın metinden konuşmaya ve konuşma tanıma teknolojisini kullanıyor.

Uygulama İngilizce, İspanyolca, Portekizce ve Hintçe dahil olmak üzere dokuz dili destekliyor. Maalesef şu anda Türkçe öğretimi için dil desteği mevcut değil, ancak geliştirmeler ile ekleneceğini düşünüyoruz. Read Along ilk olarak Mart 2019’da Hindistan’da Bolo adıyla piyasaya sürülmüştü.

Çocuklara Diya adlı, “uygulama içi sanal okuma arkadaşı” yardımıyla okuma öğretiliyor. Google’a göre “Tıpkı çocuklara bir veli veya öğretmenin yaptığı gibi süreçboyunca olumlu ve güçlendirici geri bildirim veriyor”. “Çocuklar ayrıca bir kelimeyi veya cümleyi telaffuz etmek için diledikleri zaman Diya’ya dokunabilirler.”

Uygulamanın Play Store sayfasından Read Along’un birkaç ekran görüntüsü:

Google-Çocuklara-Okumayı-Öğretiyor-Read-Along-with-Google-teknoloji-haberleri-teknorex

Google, Read Along tarafından toplanan ses verilerinin sadece cihazda analiz edildiğini ve Google’ın sunucularına gönderilmediğini söylüyor. Uygulama ayrıca tamamen çevrimdışı çalışacak, ancak çocuğunuzun çalışması için yeni hikayeler indirecekseniz Wi-Fi’a bağlanmanız gerekecek. Google’a göre, Read Along’da oturum açmaya gerek olmayacak, ayrıca reklamlar veya uygulama içi satın alma işlemleri de bulunmayacak.

COVID-19 salgını nedeniyle öğrenciler okula gidemediğinden dolayı Google ayrıca, G Suite ve G Suite for Education kullanıcılarına bazı gelişmiş Google Meet özelliklerine ücretsiz erişimi de30 Eylül’e kadar genişletti. Kaliforniya’daki kırsal kesimde yaşayan öğrencilere de 4.000 Chromebook bağışladı ve öğretmenlerin ve ailelerin Google ürünlerini kullanarak öğrencileri eğitmelerine yardımcı olmak için eğitim kaynakları yayınladı.

Uygulamaya Play Store üzerinden bu bağlantı aracılığıyla ulaşabilirsiniz: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.seekh

Kaynak: Verge

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER