Ana SayfaGoogleGoogle Fabricius, Yapay Zeka Desteğiyle Hiyeroglifleri Çevirecek

Google Fabricius, Yapay Zeka Desteğiyle Hiyeroglifleri Çevirecek

Google Çeviri bugün tüm internet kullanıcılarının sıkça başvurduğu araçlardan birisi konumunda. Google çeviri konusunu bu yeni hamlesiyle başka bir boyuta taşıyor. Google Fabricius eski mısır hiyerogliflerini çevirecek.

Eski Mısırlılar hiyeroglif yazı sistemini 4000 yıldan fazla bir süre önce hikayelerini kaydetmek için kullandılar, ancak bu yazılar sadece bu iş için eğitim almış üst seviye uzmanlar tarafından okunup yazılabiliyordu.

Ancak bugün, yeni Google Sanat ve Kültür aracı Fabricius sayesinde herkes bu büyüleyici keşfedebilecek. Google, Fabricius’un bir hiyeroglifin ne olduğunu anlamak için makine öğrenimi yoluyla eğitilen ilk araç olduğunu söyledi. Google’ın teorisine göre bu yazılımın daha fazla insan tarafından kullanıldığında zaman içinde daha da gelişecek.

Fabricius ilk olarak bir kaç adımdan oluşan kısa bir eğitim ile size aracı nasıl kullanacağınızı öğretiyor. Daha sonraki bölümlerinde Fabricius sizi kendi kelimelerinizi ve mesajlarınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmaya hazır hiyerogliflere çevirmeye davet ediyor. Bunlara ek olarak ise kullanıcılarına akademik araştırmalar için de yeni bir araç sunuyor. Şimdiye kadar, uzmanlar eski dili tercüme etmek ve deşifre etmek için kitaplar üzerinde manuel olarak inceleme yapmak zorunda kaldılar ve bu durum bir yüzyıl boyunca neredeyse hiç değişmedi. Google Fabricius bu durumu da değiştirmeyi hedefliyor.

Google Fabricius’un öğrenme, mesajlaşma ve akademik araştırma araçlarının görünümleri.

Fabricius, makine öğrenimi üzerine inşa edilen bir sistem olarak eski dil çalışmalarındaki gelişmeleri de kolayca bünyesinde dahil edebilmesi için açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürülen ilk dijital araç olma özelliğini taşıyor. Bu bağlamda Google Cloud’un AutoML teknolojisi bir hiyeroglifin ne olduğunu anlayabilen bir makine öğrenme modeli oluşturmak için kullanıldı. AutoML Vision teknolojisi geliştiricilerin her türlü nesneyi tanıması için Google Fabricius’u kolayca eğitmesine izin veriyor.

Kaynak: Google Blog

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER