Ana SayfaGoogleGoogle, Görsel Arama Sonuçlarına Gerçeklik Kontrol Etiketleri Ekleyecek

Google, Görsel Arama Sonuçlarına Gerçeklik Kontrol Etiketleri Ekleyecek

Pazartesi günü arama devi, resim arama aracında yanıltıcı olan fotoğrafları belirlemeye yönelik çalışmalar yürüteceğini söyledi. 

Planın bir parçası olarak Google Görseller, küçük resim sonuçlarının altında bir ‘Gerçeklik Kontrol’ etiketi göstermeye başlayacak. Kullanıcılar görüntüyü büyütmek için tıkladıklarında, alttaki Web sayfasında görünen bilgi kısmında denetimin bir özetini görecekler. 

Google’a göre, bilgi denetimi etiketleri web’deki bağımsız, yetkili kaynaklardan bilgi sunacak. Bu kaynaklar, yayıncıların arama motorlarına bilgi denetimi içeriğini belirtmek için kullandıkları bir etiketleme sistemi olan ClaimReview‘a dayanıyor. Ayrıca bu teknoloji, Politifact gibi önde gelen medya kuruluşları tarafından da uzun yıllardır kullanılıyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, sosyal medya ve diğer teknoloji şirketlerinde bilgi kontrolü son birkaç yıldır yaygınlaşmıştı. Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi uygulamalar zaten bunu bir dereceye kadar yapıyordu. Bu nedenle, Google‘ın bu denetimi, resim arama aracına getirdiğini görmek kesinlikle iyi oldu.

Kaynak: Beebom

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER