Ana Sayfa Google Google, Coronavirüs Dolandırıcılarına Karşı Uyarıyor

Google, Coronavirüs Dolandırıcılarına Karşı Uyarıyor

Google, geçen hafta COVID-19 dolandırıcılığıyla ilgili günlük 18 milyondan fazla kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı e-postası gördüğünü söyledi. Şirket, koronavirüs ile ilgili gördüğü günlük 240 milyondan fazla spam e-posta tespiti olduğunu söylüyor.

Kimlik bilgileri avcıları ve dolandırıcıları, kullanıcıların yanıt vermesini istemek ve aciliyet oluşturmak amacıyla hem korku hem de finansal teşvikleri için covid-19’u kullanıyorlar. 

Dolandırıcılık yönteminde, bağış istemek veya kullanıcıları kötü amaçlı yazılım indirmeleri için kandırmaya çalışmak için Dünya Sağlık Örgütü gibi devlet kuruluşlarını taklit etmek; devlet teşvik ödemeleri hakkında bilgi sahibi gibi davranarak ve uzaktan çalışan işçilere yönelik kimlik avı girişimlerinde bulunuyorlar. Bu dolandırıcı, alıcının işvereni ile ilişkili gibi davranarak vatandaşları kandırmaya çalışıyorlar.

Google, yapay zeka destekli korumalarının bu tür tehditleri filtrelediğini ve AI ve diğer teknikleri kullanarak “spam, kimlik avı ve kötü amaçlı yazılımların kullanıcılarımıza ulaşmasını yüzde 99,9’dan fazlasının” engellediğini söylüyor. 

Şirket, birçok durumda kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı tehditlerinin yeni olmadığını, ancak mevcut varolan kötü amaçlı yazılım kampanyalarının COVID-19 etrafındaki korku ve karışıklıktan yararlanmak için güncellendiğini söylüyor. Google uyarıyor; beklemediğiniz e-postalardaki bağlantıları tıklamayın, kimlik avı e-postalarını bildirin ve herhangi bir bilgi vermeden önce bir URL’nin yasal olduğundan emin olun, çünkü çoğu dolandırıcı gerçek URL’leri yaklaşık olarak taklit etmeye çalışıyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Logitech’in Odaklanmayı ve Verimliliği Arttıran Sessiz Teknolojisine Kulak Verin!

Gürültüsüz bir ortamda çalışmak odaklanmayı sağlar ve verimliliği artırır. Logitech, evde, iş yerinde veya okulda daha sessiz bir çalışma ortamı için sessiz...

AppGallery Game Fest ile En Çok Oynanan Oyunlarda Kampanyalar Başladı

Huawei, küresel yıl sonu oyun festivali kampanyasını AppGallery'de başlatarak kullanıcıları bir dizi özel avantajla platformda oynamanın yeni yollarını keşfetmeye teşvik ediyor.

Siber Zorbalık ile İlgili Olarak Diğer STK’lara Meydan Okuyoruz!

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi Türkiye Ofisi, 25 Kasım - 10 Aralık tarihleri arasında düzenlenen '16 Günlük Aktivizm - Kadınlara Yönelik Şiddete Son...

Bosch: Dünyanın Motosikletlere Yönelik, İlk Tam Entegre Bölünmüş Ekranı Yollarda

Sürücünün dikkatini dağıtmadan, hem araçla ilgili bilgileri hem de akıllı telefonlardan navigasyon gibi sürüş içeriğini gösteren 10.25 inç TFT bölünmüş ekran.Sürücülerin yüzde...

Samsung’dan PC Olmadan Çalışabilen Akıllı Monitör!

Çok yönlü özellikleri ile dikkat çeken Samsung Akıllı Monitör, "her şeyi yapabilen" ekranı sayesinde evde çalışma, öğrenme ve eğlence konusunda kullanıcılara büyük kolaylık...