Ana SayfaMobilAndroidGoogle, Play Store Kurallarını Sıkılaştırıyor

Google, Play Store Kurallarını Sıkılaştırıyor

Google, Android’de bulunan uygulama içi abonelikleri kullanıcılar için daha şeffaf hale getirmek amacıyla bir dizi yeni politika duyurdu. 16 Haziran’dan itibaren, uygulamaların ücretsiz denemeler ve ücretli aboneliklerinin şartları hakkında net olması ayrıca iptal süreçlerinin de şeffaf olması gerektiğine karar verdi. Google Play Store, uygulama geliştiricilerinin kurallarına ek olarak, kullanıcılara doğrudan daha fazla bilgi sağlayacak. Ücretsiz denemeler sona erdiğinde veya uzun vadeli ücretli abonelikler başlayacağı zaman bildirim gönderecek.

Google, aboneliklerle ilgili politikaları güncellemenin yanı sıra, arka planda konum erişimi isteyen uygulamalar için yeni onay sürecini Ağustos ayında başlatıyor. Ayrıca aldatıcı içeriği ve aldatıcı uygulamaları azaltacak yeni kurallar da geliyor.

Bu yeniliklerin amacı ne?

Yeni abonelik politikalarının amacı, uygulamalardaki aboneliklerinin şartlarının belirsizliğini azaltmak ve kullanıcıları ücretsizmiş gibi üye yapıp sonrasında kredi kartlarından para çekilmesini önlemek. Android Police‘in haberine göre, bu dolandırıcılıkları yapanlar sadece az kullanıcılı uygulamalar değil, bazen ‘top 10’da olan uygulamalar bile bunu yapıyor.

Yeni politikaların çoğu şeffaflığa odaklanmakta. Örneğin Google, bir uygulamanın tüm işlevlerine erişmek için mi, yoksa tüm işlevlerine erişmek için mi abone olunması gerektiğinin açıkça belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca uygulama yayıncıların, ücretsiz denemelerle ilgili hüküm ve koşulların detaylıca bildirilmesini istiyor.

Google’ın getirdiği en önemli özelliklerden birisi ise daha önceden belirttiğimiz bildirimler. Bir uygulamanın ücretsiz sürümünü kullanan kişiye deneme sürecinin sonuna gelince, deneme süresinin biteceği ve ücretli kullanım süresinin başlayacağı e-posta ile gönderilecek. Google ayrıca bir uygulamanın cihazdan silinmesinin abonelik sürecini otomatik olarak iptal etmeyeceğini de hatırlatıyor.

Bakalım Google’ın Play Store’u geliştirmek ve temizlemek için yaptığı bu düzenlemeler işe yarayacak mı?

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER