Ana SayfaGoogleGoogle, Toronto Akıllı Şehir Projesinin Fişini Çekti

Google, Toronto Akıllı Şehir Projesinin Fişini Çekti

Google’ın Sidewalk Laboratuvarı, Toronto akıllı şehir projesinin fişini çekti.

Sidewalk Laboratuarları, son iki buçuk yılda geliştirilen fikirleri büyük kentsel sorunları çözmek için kullanacak.

Alfabenin kentsel inovasyon kuruluşu Sidewalk Labs, Ekim 2017’de Toronto’nun doğu sahili üzerinde bir “yüksek teknoloji şehri” geliştirmek için Waterfront Toronto ile ortak bir çalışma yapacaklarını açıklamıştı. Ne yazık ki, Sidewalk Labs koronavirüs pandemisi nedeniyle projeyi aniden iptal etmeye karar verdi.

Sidewalk Labs CEO’su Daniel Doctoroff, pandeminin neden olduğu “eşi görülmemiş ekonomik belirsizlik” nedeniyle şirketin projeyi finansal olarak kârlı hale getirmesinin çok zor olacağını Medium’da yayınladı. Sidewalk Labs, iddialı projeden uzaklaşırken, kâr amacı gütmeyen kuruluş Waterfront Toronto, Quayside’da yeni nesil bir toplumu gerçekleştirmek için “kamu ve uzman girdileri aramaya devam edeceğini” bildiren bir açıklama yaptı.

Projeyi üç yıl önce duyurduğunda Sidewalk Labs, toplamda 1.3 milyar dolar harcayarak halka açık Wi-Fi, insanların hareketlerini izlemek için sensörler, yürüyüş ve bisiklete binmeyi teşvik etmek için sokakları yeniden tasarlayarak ağaç evlerden oluşan bir şehir inşa edecekti.

Başlangıçta projeyi boş bir 12 dönümlük arazü üzerine inşa edeceğini söylemesine rağmen, Şubat 2019’da Toronto Star tarafından yayınlanan bir rapor, şirketin çok daha büyük, 350 dönümlük alan geliştirmeyi öngördüğünü açıkladı. Sekiz ay sonra Waterfront Toronto, proje alanını 12 dönümle sınırlamaya oy verdi.

Kaynak: Wired

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER