Ana SayfaGündemGoogle, Türkiye'nin Coronavirüs Hareketlilik Değişim Raporunu Yayınladı

Google, Türkiye’nin Coronavirüs Hareketlilik Değişim Raporunu Yayınladı

Google, faaliyet gösterdiği bütün ülkelerde hareketlilik değişim raporlarını yayınladı. Coronavirüs ile olan mücadelenin temelinde sosyal mesafe yatıyor. Akdeniz ülkeleri olarak sıcak kanlı insanlarız ve sürekli tokalaş, sarıl, kucaklaş derken sosyal mesafe kurallarına uymak bizim için zor.

Hal böyle olunca ülkemizde belirli dönemlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi ve mevcut durumda bu kararın doğruluğunu coronavirüs yaşanan vakalarında görüyoruz. Google ve Apple geçtiğimiz günlerde konum verileriyle birlikte hareketlilik değişimlerini paylaşacaklarını söylemişlerdi.

Bu haber sonrasında ilk hareket Google’dan geldi.

Perakende ve rekreasyon -%91

Restoranlar, kafeler, alışveriş merkezleri, tema parkları, müzeler, kütüphaneler ve sinema salonları gibi yerler için hareketlilik eğilimleri %91 oranında azalmış durumda. Zaten uzun bir süre önce insanlar AVM gibi zaruri alışveriş içermeyen yerlere gitmeyi bırakmıştı. Oranlar da bize bunun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor.

Bakkaliye ve eczane -%82

Marketler, gıda depoları, çiftçi pazarları, özel gıda mağazaları, eczaneler ve eczaneler gibi yerler için hareketlilik eğilimleri %82 oranında azaldı. Aşağıdaki tabloda market ve eczane kısmında bir şey dikkatinizi çekti mi? Grafik bir aşağı bir yukarı hareket etmiş. İşte o hareketliliğin düştüğü zamanlar sokağa çıkma yasağının olduğu, yükseldiği zamanlar ise yasağın kalktığı dönemleri gösteriyor.

Maalesef halkımız bu market alışverişi ve stok konusunda biraz fazla korumacı davranıyor. Şahsen markette iki araba dolusu un taşıyan insanlar gördüğüm için bunu dile getiriyorum. Emin olun ihtiyacımız kadar olanı alırsak herkes yeteri kadar alışveriş yapabilir.

Parklar -%75

Milli parklar, halk plajları, marinalar, köpek parkları, plazalar ve halk bahçeleri gibi yerler için hareketlilik eğilimleri ise %75 oranında düştü. Aslında en çok ve en uzun süre düşüş yaşaması gereken alanlar parklar ve gezi alanlarıydı ancak öyle olmadı. Grafikte de gördüğünüz üzere yasaklara rağmen hala bir kesim parkları ziyaret etmiş.

Bütün önlemler sonunda artık günlük coronavirüs yeni vaka sayısı 2000’ler civarında oluyor ve Google’ın yayınlamış olduğu rapor da bunu bize gösteriyor.

Diğer ülkelere ait raporları incelemek için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Teknoloji haberleri ve güncel gelişmeler için Teknorex’i takip edin.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER