Ana Sayfa Apple Google ve Apple Covid-19 İçin El Ele Verdi

Google ve Apple Covid-19 İçin El Ele Verdi

Tüm dünya Covid-19 salgını için çözüm bulmaya ve insanları korumaya çalışıyor. Yazılım geliştiricileri, teknik cihazlar hazırlayarak virüsle savaşmaya ve hayat kurtarmaya katkıda bulunuyorlar. Google ve Apple kullanıcı gizliliği ve güvenliği ile covid-19‘un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için Bluetooth teknolojisini kullanarak ortak bir çalışmaya imza atıyorlar.
Virüs; etkilenen kişilerden temas olarak iletilebildiğinden, halk sağlığı kuruluşları temas ile yayılmasını kontrol altına almaya yardımcı olacak değerli bir araç olarak Bluetooth’u tanımladılar.

Dünyanın önde gelen halk sağlığı yetkilileri , üniversiteler ve sivil toplum örgütleri katılımlı iletişim izleme teknolojisini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Google ve Apple bu duruma yardımcı olabilmek için uygulama programlama arabilirmleri(API) ve işletim sistemi düzeyinde teknoloji içeren kapsamlı çözüm içerisindeler.
Çözüm iki adımda uygulanacak;
İlki Mayıs ayında her iki şirket de halk sağlığı yetkililerinden uygulamalar kullanarak iOS ve Android cihazlar arasında birlikçe senkron çalışabirliği sağlayan API’ler yayınlayacak ve bu uygulamalar kendi uygulama mağazalarından indirilebilecek.
İkincisi ise Bluetooth tabanlı daha geniş kişi izleme platformu olarak önümüzdeki aylarda Google ve Apple tarafından inşa edilecek. Kişilerin katılmaları halinde, daha geniş bir uygulama ekosistemine ve devlet sağlığı yetkilileriyle etkileşime girmesine olanak sağlanacak.Burada gizlilik, rıza ve şeffaflık çok önemli. Google ve Apple bu analizlerin açık kaynak olarak yayımlayacaklarını ve istişare ederek geliştireceklerini bildirdiler.

Kaynak: https://blog.google/inside-google/company-announcements/apple-and-google-partner-covid-19-contact-tracing-technology

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.