Ana SayfaAppleGoogle ve Apple Covid-19 İçin El Ele Verdi

Google ve Apple Covid-19 İçin El Ele Verdi

Tüm dünya Covid-19 salgını için çözüm bulmaya ve insanları korumaya çalışıyor. Yazılım geliştiricileri, teknik cihazlar hazırlayarak virüsle savaşmaya ve hayat kurtarmaya katkıda bulunuyorlar. Google ve Apple kullanıcı gizliliği ve güvenliği ile covid-19‘un yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için Bluetooth teknolojisini kullanarak ortak bir çalışmaya imza atıyorlar.
Virüs; etkilenen kişilerden temas olarak iletilebildiğinden, halk sağlığı kuruluşları temas ile yayılmasını kontrol altına almaya yardımcı olacak değerli bir araç olarak Bluetooth’u tanımladılar.

Dünyanın önde gelen halk sağlığı yetkilileri , üniversiteler ve sivil toplum örgütleri katılımlı iletişim izleme teknolojisini geliştirmek için çalışmalar yapıyor. Google ve Apple bu duruma yardımcı olabilmek için uygulama programlama arabilirmleri(API) ve işletim sistemi düzeyinde teknoloji içeren kapsamlı çözüm içerisindeler.
Çözüm iki adımda uygulanacak;
İlki Mayıs ayında her iki şirket de halk sağlığı yetkililerinden uygulamalar kullanarak iOS ve Android cihazlar arasında birlikçe senkron çalışabirliği sağlayan API’ler yayınlayacak ve bu uygulamalar kendi uygulama mağazalarından indirilebilecek.
İkincisi ise Bluetooth tabanlı daha geniş kişi izleme platformu olarak önümüzdeki aylarda Google ve Apple tarafından inşa edilecek. Kişilerin katılmaları halinde, daha geniş bir uygulama ekosistemine ve devlet sağlığı yetkilileriyle etkileşime girmesine olanak sağlanacak.Burada gizlilik, rıza ve şeffaflık çok önemli. Google ve Apple bu analizlerin açık kaynak olarak yayımlayacaklarını ve istişare ederek geliştireceklerini bildirdiler.

Kaynak: https://blog.google/inside-google/company-announcements/apple-and-google-partner-covid-19-contact-tracing-technology

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER