Ana SayfaGoogleGoogle'dan Altı Saatte Yonga Seti Tasarlayabilen Bir Yapay Zeka Yazılımı

Google’dan Altı Saatte Yonga Seti Tasarlayabilen Bir Yapay Zeka Yazılımı

Google, bilgisayar yonga setlerini bir insandan daha hızlı tasarlayabilen benzersiz bir AI tabanlı yazılım sistemi geliştirdi. Bu yapay zeka yazılımının normal insan mühendis için aylar süren bir yonga setinin “yer planını”(floorplan) sadece altı saatte tasarlayacak. Şirket, tensör işleme birimlerinin yeni neslini tasarlamak için ise bu yeni yazılımı kullandığını iddia ediyor.

Mountain View devi geçtiğimiz günlerde Nature dergisinde yeni çip tasarım yazılımıyla ilgili bir araştırma makalesi yayınladı. Makaleye göre şirket, daha gelişmiş AI sistemleri oluşturmak için kullanılabilecek yonga setleri tasarlamak için bu AI yazılımını kullanıyor.

Yapay Zeka Nasıl Çalışıyor?

Yeni yazılımın çalışmasına gelince, bir yonga setinin “kat planını” altı saatte tasarlayabiliyor. Bir yonga setinin zemin planı, bir yonga seti üzerindeki CPU, GPU ve bellek birimlerinin en uygun şekilde konumlandırılmasını belirleyen yonga üzerinde silikon sisteminin temel tasarımıdır.

Bu genellikle bir çip tasarım mühendisi tarafından ortaya çıkması aylar alırken, Google’ın yeni AI’sı bunu altı saat içinde tasarlayabilecek. Geliştiriciler, AI sisteminin görevi öğrenmesine ve daha az güç kullanarak daha iyi performans sağlayabilecek bir yonga seti için optimal bir yer planı bulmasına yardımcı olmak için 10.000’den fazla yonga kat planı ile besledi.

Yapay zeka öğrendiklerini bir çipin yer planını tasarlamak için kullanacak. İnsan mühendisler tasarımı oluşturmak için genellikle bileşenleri düzgün çizgilerle düzenlerken, Google’ın AI tabanlı yazılımı ise daha dağınık bir yaklaşım benimsiyor. Bu geleneksel bir şekilde çalışmadığı ve tasarımı tamamlamadan önce CPU, GPU ve bellek birimlerini ise rastgele konumlara yerleştirdiği anlamına geliyor.

Yeni Yapay Zeka Yazılımının Etkisi

Bu yapay zeka yazılımının geliştirilmesinin ardından, makalenin yazarları Azalia Mirhoseini ve aynı zamanda Google’da makine öğrenimi sistemlerinin eş başkanları olan Anna Goldie, yöntemlerinin “yeni nesil Google TPU’yu ve gelecekte daha karmaşık yonga setleri tasarlamak için kullanılacağını” söyledi.

Ayrıca, atılımın önümüzdeki günlerde yarı iletken endüstrisi üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini de belirttiler. Böylece şirket, Whitechapel yonga seti ile çalışacak bir dizi yonga tasarlamak için en yeni AI sistemini kullanabilir ve tahminlerimize göre Google’ın Pixel 6’sı da bu teknolojiden nasibini alabilir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER