Ana SayfaEnerjiGüneş Enerjisini Yıllarca Depolayabilen Yeni Bir Malzeme Keşfedildi

Güneş Enerjisini Yıllarca Depolayabilen Yeni Bir Malzeme Keşfedildi

Yenilenebilir enerji, son yıllarda insanlığın ilgilendiği en önemli konulardan bir tanesi. İnsanlık yenilenebilir enerjiyi kullanmaya yavaş yavaş alışıyor ve teknolojiyi hayatına entegre etmeye devam ediyor. Ancak bu yenilenebilir enerjinin depolanması verimli bir şekilde ve ihtiyaçlara göre sağlanmalı. Bununla alakalı dünyada çalışmalar devam ederken, yeni bir haber İngiltere’de yayımlanan bir makaleden geldi. İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları güneş enerjisini uzun yıllarca depolayabilen yeni bir malzeme keşfetti.

Metal-organik kafes (MOF) olarak bilinen bu malzemenin en önemli özelliklerinden bir tanesi gözenekli olması. Metal-organik kafes (MOF)’te karbon temelli moleküller metal iyonlarını birbirine bağlayarak yapılar oluştururken, diğer ufak moleküller ise alaşım malzemeleri oluşturabiliyor. Çalışmayı yapan bilim insanları ışık emici azobenzen bileşeninin moleküllerini de ilave ederek yeni bir malzeme oluşturdular. Bu nihai alaşım malzemesi morötesi ışından gelen enerjiyi en az dört ay boyunca oda sıcaklığında saklayıp yeniden yaymayı sağlarken, ışığa tepki veren çoğu malzemenin de birkaç gün veya hafta çalışabildiği düşünüldüğünde, yeni keşif büyük bir gelişme niteliği taşıyor.

Ekipteki bilim insanlarından biri olan malzeme kimyacısı John Griffin konuyla alakalı: “Bu malzeme biraz, el ısıtıcılarda ısı oluşturmak için kullanılan faz değişim malzemeleri gibi davranıyor. Fakat el ısıtıcıların yeniden yüklenmesi için ısıtılması gerekiyor. Bu malzeme ise doğrudan Güneş’ten serbest enerji yakalıyor.” diye konuştu.

Malzeme henüz ticari olarak kullanılacak şekilde hazır hale getirilmedi. Ancak bu malzeme gelecekte arabaların ön camlarındaki buzların eritilmesinde, evler veya iş yerleri için ilave ısıtma sağlanmasında veya elektrik şebekesinin dışında kalan konumlarda bir ısıtma kaynağı şeklinde kullanılabilir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER