Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri TeknolojisiGüney Kore Kripto Paralara Yüzde 20 Vergi Getiriyor!

Güney Kore Kripto Paralara Yüzde 20 Vergi Getiriyor!

Blokzinciri ve kripto para konusunda dünyanın öncü ülkelerinden Güney Kore’de, önümüzdeki yıldan itibaren kripto paralardan vergi alınmaya başlanması planlanıyordu. Güney Kore Maliye Bakanı, yaptığı açıklamayla kripto paraların vergilendirilebileceğini duyurmuştu. Maliye Bakanlığı, ülkedeki vergilendirmelerle ilgili bazı önemli değişiklikler açıkladı. Buna kripto paralar da dahil…

Koronavirüs pandemisinden etkilenen halka ve KOBİ’lere yardım etmeyi amaçlayan Güney Kore hükümeti bazı vergi oranlarında değişikliğe gitti. Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-ki: “Hükümetimiz Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülkedeki vergi oranlarında bazı değişikliklere gitmiştir. Bu değişiklikler halkımıza ve işletmelere daha fazla destek olabilmek için yapılmıştır.” diye konuştu.

Hükümetin aldığı kararlar, ülkedeki kripto para yatırımcılarını da etkileyecek. Kripto paralar ile ilgili bazı maddelerin de yer aldığı planın 2021 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Nikkei Asian Review tarafından aktarılan bilgilere göre Güney Kore’deki kripto para yatırımcıları değer artış kazancı vergisi ödemeye başlayacaklar. Kripto para yatırımı ile yılda 2.5 milyon won ve daha fazla gelir elde eden yatırımcılar Ekim 2021 itibarıyla yüzde 20 vergi ödeyecekler.

3 Eylül tarihinde meclise sunulacak olan değişiklikler onaylanırsa yürürlüğe girmiş olacak.

Yakın zamanda ülkenin en büyük bankalarından biri olan NH Bank, kripto paralarla ilgili yeni bir konsorsiyum oluşturmaya karar vermişti. Ülkenin Merkez Bankası da yerli dijital para çalışmaları için yeni bir ofis kurdu. Güney Kore Merkez Bankası bu yılın nisan ayında dijital merkez bankası paralarıyla ilgili araştırmalar yapmaya başladı.

Kaynak: Koin Bülteni

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER