Ana SayfaİnternetFinans TeknolojileriGüney Kore Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlayabilir

Güney Kore Kripto Paralardan Vergi Almaya Başlayabilir

Blokzinciri ve kripto para konusunda dünyanın öncü ülkelerinden Güney Kore’de, önümüzdeki yıldan itibaren kripto paralardan vergi alınmaya başlanması planlanıyor. Parlamentoya sunulacak yasa tasarısı ile ilk darbeyi Bitcoin madencileri ve ICO’lardan gelir elde eden kurumların alması bekleniyor.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ile Teknoloji Bakanlığı’nın iş birliği ile hazırlanan önerge, 2020 yılının Eylül ayında parlamentoya sunulması bekleniyor. Önerge onaylanırsa 2021 yılından itibaren madenciler ve ICO şirketleri dijital varlıkların satışından elde edilen kârlar üzerinden vergi ödemek zorunda kalabilir. Ancak kripto varlık arasında yapılan işlemler ve zararına yapılan satışlar, bahsi geçen vergiden muaf olabilirler.

Kripto varlık arasında yapılan işlemler ve zararına yapılan satışlar, bahsi geçen vergiden muaf tutulacak.

Güney Kore hükümeti, geçtiğimiz aylarda da Bitcoin ve kripto paraların vergilendirmesi üzerinde durmuştu ancak parlamentoda yer alan farklı görüşlerden dolayı düzenleme yürürlüğe girememişti.

Vergi uzmanları ise, işlemlerin bir borsa dışında yapılması sonucunda vergilendirmenin önüne açık bir şekilde geçilebileceği ve benzer şekilde suistimale oldukça açık olan bu vergi sisteminin gereksiz olduğunu belirttiler.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER