Ana Sayfa Bilim Güney Kore’de Otopark Sorunu Blok Zinciri İle Çözülebilecek Mi?

Güney Kore’de Otopark Sorunu Blok Zinciri İle Çözülebilecek Mi?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı şehir konseptleri de dünyada yer edinmeye başlıyor. Güney Kore’nin Bucheon kenti, akıllı şehirleşme kapsamında şehirdeki otopark sorunlarını çözebilmek için bir blok zinciri tabanlı projeyi kullanmaya karar verdi.

Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan “Smart City Challenge” projesi ile birlikte 280 ortak park yeri sağlanarak arz ve talep oranını yüzde 37’den yüzde 109’a çıkartıldı. Ayrıca kaçak park etmeler de yüzde 41 oranında azaldı. Bu park yerleri yerel sakinler için ayrılmış olan otoparkler ve şirketler tarafından sağlanıyor. Bu proje kapsamında şehirde ortak park hizmetini verebilmek için ‘Sangsalmi Halkı’ adında bir de şirket kuruldu.

Proje, blok zinciri teknolojisi tabanlı olarak çalışan ‘CityPass’ adlı bir mobil uygulama aracılığıyla kullanılabiliyor. Şimdilik proje kentte ‘hizmet olarak hareketliliği’ teşvik etmeyi amaçlayan Bucheon’un 13 farklı bölgesinde uygulanacak.

Güney Kore Arazi, Altyapı ve Ulaşım Bakanı Kim Hyun-mi konu hakkında: “Yerel yönetimlerin, işletmelerin ve sakinlerin birlikte katıldığı akıllı şehir projesinin inovasyonu ve performansının açık bir şekilde görülmesiyle ülke çapında genişleme ve denizaşırı ihracat için yeni bir büyüme motoru haline getirmek adına finansal destek ve teknik danışmanlık sağlandı.” dedi.

Güney Kore’deki akıllı şehirleşme girişimleri devam ederken blok zinciri tabanlı uygulamalar da bunun önemli bir parçası haline gelmiş durumda. Geçtiğimiz günlerde ülkenin başkenti Seul’da blok zinciri tabanlı kimlik kartları uygulamasının başlatılacağı ve ulaşımda da yine blok zinciri çözümlerini kullanılacağı duyurulmuştu.

Kaynak: Blockchain Türkiye Platformu

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Fujifilm’den Karantina Günleri için Ücretsiz Fotoğraf Kitabı Hediyesi!

Fujifilm, sosyal mesafe kuralları gereği hem kendimizi hem de sevdiklerimizi koruyabilmek için evde geçireceğimiz bu hafta sonunu Fujibas ile daha keyifli hale...

XPG Soğutma Çözümlerini LEVANTE 360 ile Büyütüyor

Oyuncular, esporcular ve teknoloji meraklıları için hazır sistemler, bileşenler ve çevre birimleri üreten XPG, hepsi-bir-arada soğutma çözümlerine XPG LEVANTE 360 soğutucuyu eklediğini duyurdu.

Immortals Fenyx Rising ve Daha Fazlası GeForce NOW’da Oyuna Hazır!

Tanrıları kurtarmak için Yunan mitolojisindeki canavarlarla savaşmak mı? Mars'ı kolonileştirmek mi? Suç imparatorluğunuzu büyütmek mi? GeForce NOW ile istediğiniz şekilde oynama gücüne...

Türkiye’de Henüz Ofis Açmayan Sosyal Medya Devlerine İkinci Yaptırım Cezaları Geldi!

Türkiye, resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen sosyal medya şirketleri Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olan...

YouTuber’lara Vergi Takibi!

YouTube'dan yayın yaparak gelir elde eden YouTuber'ların şahıs şirketi kurma sayıları artıyor. Online şahıs şirketi kurma platformu Mükellef'in Kurucu Ortağı ve Genel...