Ana SayfaGüney Koreli Bankalar Kripto Para Saklama Hizmeti Sunmaya Hazırlanıyorlar

Güney Koreli Bankalar Kripto Para Saklama Hizmeti Sunmaya Hazırlanıyorlar

Blokzinciri ve kripto para konusunda dünyanın öncü ülkelerinden Güney Kore’de, önümüzdeki yıldan itibaren kripto paralardan vergi alınmaya başlanması planlanıyordu. Güney Kore Maliye Bakanı, yaptığı açıklamayla kripto paraların vergilendirilebileceğini duyurmuştu. Maliye Bakanlığı, ülkedeki vergilendirmelerle ilgili kripto paraların da dahil olduğu bazı önemli değişiklikler açıklayarak kripto paralara yüzde 20 vergi getirilmesinin planlandığını belirtmişti. Güney Kore’nin en büyük 4 bankası Woori, Shinhan, Kookmin ve Nonghyup ise gelen müşteri taleplerini ve yeni müşteri portföylerini düşünerek kripto para saklama hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Güney Kore hükümeti gelecek yıl yeni bir kripto para düzenlemesi yayınlamayı düşünüyor. Ancak ülkenin en büyük 4 bankası Woori, Shinhan, Kookmin ve Nonghyup daha önce harekete geçerek kripto para yatırımcılarına yönelik dijital varlıklarını koruma çalışmalarına başladı.

NH Nonghyup Bank ve Kookmin Bank, yatırımcılardan gelen yoğun talep sonrası dijital varlıklara yönelik bir adım atarak, kripto paralar üzerinden saklama (custody) hizmeti sunabilmek için şirket içinde özel blokzincir ekipleri oluşturdular. Bu gelişmeyle yalnızca kripto paralara yönelik değil genel olarak dijital varlıklara yönelik de hizmet verilecek. Bankalar böylece müşterilerine en güvenli şekilde kripto para saklama hizmeti sunarken, nakit ve fon gibi dijital varlıkları yönetirken kar elde etme imkanına da sahip olabilirler.

NH Nonghyup Bank, sektöründe ilk kez bir blokzinciri araştırma enstitüsü olan Hexland ile iş birliği yapan şirket olmuştu. Kookmin Bank dijital varlıklar için saklama hizmeti verebilmek adına bu yılın başında marka tescil başvurusunda bulunurken, müşterilerinin güvenliğini garanti altına almak için blokzincir güvenlik şirketi olan Hatch Labs ile de anlaşma imzaladı.

Ülkedeki yerel kaynaklara göre de Merkez Bankası dijital para çalışmalarını hızlandırmak için yeni bir adım atarak özel bir danışmanlık ofisi kurdu. Banka talimatıyla kurulan ofis tamamen Merkez Bankası bünyesinde çalışarak dijital para araştırmaları gerçekleştirecek. Ofis, hukuk ve bilgi teknolojileri alanında uzman beş kişiden oluşuyor. Ekip aynı zamanda Güney Kore Merkez Bankası’ndan bir yetkili ile birlikte çalışacak. Ekibin “dijital merkez bankası paralarına ilişkin hukuki sorunları” üzerine çalışmalar yaparak, gelecekte Merkez Bankası’nın dijital para çıkarması halinde ne yapılması gerektiği konusunda yol gösterici olacağı düşünülüyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER