Ana SayfaİnternetHackerlar 73 Milyon Kişinin Bilgilerini Deep Web'de Satıyor

Hackerlar 73 Milyon Kişinin Bilgilerini Deep Web’de Satıyor

Bilgisayar korsanları deep web’de 73 milyondan fazla çalıntı kullanıcı hesabını satıyor. Veri ihlalleri, internet kullanıcılarının sürekli başını ağrıtıyor. ZDNet, saldırı grubu ShinyHunters’ın sayısız siteden çalındığını söylediği yaklaşık 73.2 milyon kullanıcı kaydı sattığını öğrendi.

Bu verilerin yaklaşık 30 milyonu Zoosk adlı tanışma uygulamasından, 15 milyonu ise yazdırma hizmeti Chatbooks‘tan çalınmış. Geri kalanlar, Star Tribune gazetesi (1 milyon), Güney Kore moda ve mobilya siteleri (toplam 8 milyon) ve Chronicle of Higher Education (3 milyon) dahil olmak üzere çeşitli sitelerden geliyor.

Bazı veritabanlarında bu durum doğrulanmasa da ZDNet, örneklerin gerçek kayıtlarla eşleştiğini doğruladı. Topluluktaki araştırmacılar ayrıca ShinyHunters’ın doğruyu söylediğine inanıyorlar.

Bu olay aslında daha büyük bir kampanyanın parçası gibi görünüyor. Grup ayrıca Microsoft’un özel GitHub depolarından 500 GB veri çaldı. Mayıs ayının başlarında da Endonezya’nın online Tokopedia mağazasına sızdı. GitHub ihlalinde bilindiği kadarıyla herhangi bir özel veriye dokunulmadı, ancak ShinyHunters Tokopedia’nın veritabanını 5.000 dolara sattı. Birçok ihlalde olduğu gibi, bu hackleme işleminde de amaç nakit para toplamak gibi duruyor. Şaşırtıcı olan ise hack işleminin boyutu ve sürecin hızı.

Kaynak: Engadget

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER