Ana Sayfa Donanım & Yazılım Siber Güvenlik Hackerların Gözü Oyuncularda

Hackerların Gözü Oyuncularda

Siber saldırganların hedef tahtasında oyun endüstrisi bulunuyor. Son 2 yılda 10 milyarın üzerinde siber saldırıya uğrayan oyun endüstrisinde siber güvenlik zafiyetleri olduğuna dikkat çeken Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, kimlik bilgilerini doldurma ve web uygulaması saldırılarının oyun dünyasında ön plana çıkan siber saldırılar olduğunu belirtiyor.

Yapılan son araştırmalar siber saldırganların gözlerini oyun endüstrisine çevirdiğini kanıtlıyor. Akamai’nin açıkladığı raporda oyun endüstrisi için endişe verici gelişmelerin yaşandığı görülüyor. Oyun şirketleri ve oyuncuların son 2 yılda 10 milyarın üzerinde siber saldırıya uğraması, sektördeki siber güvenlik zafiyetlerini ortaya seriyor. Kimlik bilgilerini doldurma ve web uygulaması saldırılarının sıkılıkla gerçekleştiği endüstride son 1 yıl içerisinde DDoS saldırılarının da yaşandığını aktaran Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, oyun dünyasının hackerler için yükselen hedef sektör olduğunu aktarıyor.

Saldırı Hedeflerinde Oyuncu Bilgileri ve Oyun Verileri Bulunuyor

Hackerlerin oyun endüstrisinde izledikleri yollar farklılaşmıyor. Web uygulaması saldırılarında çoğunlukla SQL ve LFI saldırılarını gerçekleştirdiklerini belirten Gürsel Tursun, mobil ve web tabanlı oyunların büyük SQLi ve LFI hedefleri taşımasının da belli nedenlere bağlı olduğunu aktarıyor. Hackerlerin saldırı hedeflerinde daha çok oyuncu verilerine odaklandığına dikkat çeken Tursun, oyuncu adlarına ve şifrelerine, hesap bilgilerine ve sunucuda depolanan oyunla ilgili her verinin hackerler için hedef oluşturduğunu dile getiriyor.

Karantina Döneminde Hackerler Çok Çalışıyor

Dünya çapında izolasyon protokolleri uygulamaya kondukça, oyuncular evlerinde ve dolayısıyla oyunlarında daha da çok vakit geçirmeye başladı. Bu da beraberinde kimlik bilgilerini doldurma faaliyetlerinde önemli artışlara neden oluşturdu. Oluşturulan trafiğin büyük bir kısmında da hackerlerin eski veriler üzerinden gerçekleştirdikleri kombinasyonlu saldırılar olduğunu aktaran Gürsel Tursun, özellikle oyuncuların yeni hesap bilgilerine erişme konusunda güvenlik önlemlerini atlatmak için karantinada hackerlerin çok mesai harcadığına dikkat çekiyor. Ayrıca son 1 sene içerisinde oyun endüstrisinin DDoS saldırılarının gölgesinde olduğunu da belirten Tursun, DDoS saldırılarının hedeflerinde açık ara önde gelen endüstrilerden birinin oyun dünyası olduğunu da ifade ediyor.

Oyun Endüstrisinde Siber Güvenlik Adımları Atılmalı

Uygulamalardaki güvenlik zafiyetlerinden kaynaklanabilecek zararları gözden kaçırmamak gerektiğinin altını çizen Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, web uygulamalarının bir risk oluşturmasının engellenmesi için oyun endüstrisinde zafiyet taraması ve güvenlik testlerinin yapılması gerektiğini aktarıyor. Oyun endüstrisinin saldırı türlerine yönelik siber güvenlik çözümlerine sahip olması gerektiğini de aktaran Tursun, uygulamalardaki web trafiğini, şüpheli hareketleri ve güvenlik için konulan kuralları denetleyen güvenlik duvarı çözümlerinin gerektiğini, oyuncular tarafında da bireysel güvenlik önlemlerinin arka plana atılmamasına dikkat çekiyor.

BENZER HABERLER

[rev_slider alias=”newspaper-politics”]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,927TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Honeywell ve Vertiv Tüm Dünyada Veri Merkezlerinin Sürdürülebilirliğini Artıracak

Daha sürdürülebilir ve verimli veri merkezi operasyonları oluşturmak için Honeywell, operasyonel teknoloji deneyimini Vertiv’in kritik dijital altyapı çözümlerindeki gücüyle birleştiriyor.

Acer, Planet9 İçin Oyun Terimlerine Hakim Oyun İçi Çevirmen SigridWave’i Duyurdu

Ayrıca turnuva düzenleme platformu gibi rekabeti zenginleştirecek yeni işlevler de duyuruldu...Acer bugün, yeni nesil e-spor platformu Planet9 için...

Acer, Ödüllü Oyuncu Monitörü Portföyünü 6 Yeni Predator ve Nitro Modeliyle Genişletti

Acer, ödüllü oyuncu monitörü portföyünü güçlü modellerle genişletti. Yeni monitörler, en üstün teknolojiyi talep eden profesyonel oyunculardan eğlenmek için oyun oynayanlara kadar...

Acer’ın Qualcomm® Snapdragon™ 7c Bilgi İşlem Platformuna Sahip İlk Chromebook Modeline Göz Atın

Acer ayrıca Chromebox CXI4 ve Halo Smart Speaker adlı ürünlerini de duyurdu...Acer bugün, Qualcomm® Snapdragon™ 7c bilgi işlem...

Porsche Design ve Acer, Porsche Design Acer Book RS’i Duyurdu

Porsche Design ve Acer, Porsche Design’ın işlevsel tasarım felsefesi ve mühendislik zekasını Acer’ın teknolojik yenilikleri ve global bilgisayar sektöründeki derin bilgi birikimiyle...