Ana Sayfa Gündem Happy Feet: Antartika Penguenleri, Daha Az Buzun Olduğu Kısımlarda Nüfus Artışı Gözlemleniyor

Happy Feet: Antartika Penguenleri, Daha Az Buzun Olduğu Kısımlarda Nüfus Artışı Gözlemleniyor

Son yıllarda Antarktika, Kuzey Kutbu’nda belirgin bir düşüş görse bile deniz buzunda istikrarlı bir artış yaşadı.

Antarktika’nın A’sı gibi görünüyorYeni bir çalışma, delie penguenleri daha az deniz buzu olduğunda daha mutlu.(Animasyonu izleyenler biz biliyorduk zaten dedi bile!)

Çalışmanın sonuçları 24 Haziran’da Science Advances dergisinde yayınlandı .

SciTech Daily’de yer alan bir rapora göre , son yıllarda Antarktika, Kuzey Kutbu’nda belirgin bir düşüş görse bile, deniz buzunda istikrarlı bir artış yaşadı. Bununla birlikte, iklim değişikliği ile birlikte, Antarktika’nın bile, deniz buzulunda bir düşüş göreceği ve bu yeri ev olarak adlandıran organizmalar için deniz habitatına yönelik mağazada sonuçlanacağı tahmin edilmektedir.

Raporda, Antarktika’da en yaygın olan Adelie penguenlerinin, deniz buzunun seyrek olduğu yıllarda nüfus artışlarını gördüğü ve deniz buzunun belirgin bir büyüme gördüğü yıllar boyunca üreme başarısızlığı gösterdiği belirtiliyor.

Araştırmacılar, şimdiye kadar bunun nedenini bilmiyorlardı.

Phys.org’da yayınlanan bir rapora göre , Japonya Ulusal Polar Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, dört mevsim boyunca 175 pengueni GPS cihazları, ivmeölçerler ve video kameralarla, onları izlemek ve davranışlarını incelemek için değişen deniz buz koşulları ile elektronik olarak etiketledi.

Penguenler, deniz buzunun seyrek olduğu yıllarda nüfus artışını görür ve deniz buzunun belirgin bir büyüme gördüğü yıllar boyunca üreme başarısızlıkları gösterirler.

Baş araştırmacı Yuuki Watanabe, penguenlerin daha az deniz buzu ile daha mutlu olduğunu belirterek, “Bu, sezgisel görünebilir, ancak altta yatan mekanizma aslında oldukça basittir.”

Watanabe’ye göre, buzsuz koşullar penguenlerin yüzerek yürümekten daha fazla seyahat etmesine izin veriyor.

Watanabe, “Penguenler için yüzme, yürümekten dört kat daha hızlıdır. Suda şık olabilirler, ancak karada oldukça yavaş kuşlardırlar.”

Phys.org raporuna göre , daha az buz olduğunda penguenler istedikleri yere dalabilirler. Süreç daha fazla enerji ve zaman tasarrufu sağlar ve avlanma menzillerini genişletir ve büyük olasılıkla av için diğer penguenlerle rekabeti azaltır. Ayrıca daha fazla kril yakalamalarını sağlar. Daha az buz, suya giren daha fazla güneş ışığı anlamına gelir ve bu da kril beslemesi olan daha büyük plankton çiçeklerine yol açar.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

PUBG Mobile’ı OnePlus Telefonlarınızda 90 FPS’de Oynayabileceksiniz!

OnePlus, belirli OnePlus telefonlarda 90 fps oyun oynanabilmesi için PUBG Mobile ile ortaklık kurdu. 90 fps desteği, 6 Ağustos - 6...

TeamViewer Artık, Tüm Android Cihazlarda Uzaktan Kontrolü Destekliyor!

TeamViewer uzun zamandır Windows PC'lerde uzaktan destek için en çok başvurulan uygulamalardan biri olmuştur. Aynı zamanda yazılımın arkasındaki şirketin cep telefonlarına uzaktan erişim sunan bir Android...

Dünyanın En Değerli Teknoloji Firmaları Sıralaması!

Covid-19 pandemisi bir çok şirketin iflasına kadar giden bir süreç haline gelse de bazı firmalar ise bu durumda dahi büyümeyi sürdürdü. BrandZ tarafından...

Sony, Gürültü Engelleme Özellikli WH-1000XM4 Kablosuz Kulaklıkları Piyasaya Sürüyor

Sony, ödüllü 1000X ailesinin yeni üyesi 4. nesil kablosuz, gürültü engelleme özellikli kulak üstü WH-1000XM4 kulaklıklarını kamuoyuna tanıttı. Yeni WH-1000XM4, WH-1000XM3'ün tüm teknolojik özelliklerini içinde barındırıyor...

Çin’in Devlet Bankaları Dijital Yuan Cüzdanını Test Etmeye Başladı!

Dijital para birimleri konusunda çalışmalar dünyanın her yerinde hız kesmeden devam ediyor. Yakın zamanda Tayland Merkez Bankası, ödemelerde dijital para birimi kullanmak için testlere başladıklarını açıklamıştı. Japonya’nın en...