Ana Sayfa Gündem Happy Feet: Antartika Penguenleri, Daha Az Buzun Olduğu Kısımlarda Nüfus Artışı Gözlemleniyor

Happy Feet: Antartika Penguenleri, Daha Az Buzun Olduğu Kısımlarda Nüfus Artışı Gözlemleniyor

Son yıllarda Antarktika, Kuzey Kutbu’nda belirgin bir düşüş görse bile deniz buzunda istikrarlı bir artış yaşadı.

Antarktika’nın A’sı gibi görünüyorYeni bir çalışma, delie penguenleri daha az deniz buzu olduğunda daha mutlu.(Animasyonu izleyenler biz biliyorduk zaten dedi bile!)

Çalışmanın sonuçları 24 Haziran’da Science Advances dergisinde yayınlandı .

SciTech Daily’de yer alan bir rapora göre , son yıllarda Antarktika, Kuzey Kutbu’nda belirgin bir düşüş görse bile, deniz buzunda istikrarlı bir artış yaşadı. Bununla birlikte, iklim değişikliği ile birlikte, Antarktika’nın bile, deniz buzulunda bir düşüş göreceği ve bu yeri ev olarak adlandıran organizmalar için deniz habitatına yönelik mağazada sonuçlanacağı tahmin edilmektedir.

Raporda, Antarktika’da en yaygın olan Adelie penguenlerinin, deniz buzunun seyrek olduğu yıllarda nüfus artışlarını gördüğü ve deniz buzunun belirgin bir büyüme gördüğü yıllar boyunca üreme başarısızlığı gösterdiği belirtiliyor.

Araştırmacılar, şimdiye kadar bunun nedenini bilmiyorlardı.

Phys.org’da yayınlanan bir rapora göre , Japonya Ulusal Polar Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, dört mevsim boyunca 175 pengueni GPS cihazları, ivmeölçerler ve video kameralarla, onları izlemek ve davranışlarını incelemek için değişen deniz buz koşulları ile elektronik olarak etiketledi.

Penguenler, deniz buzunun seyrek olduğu yıllarda nüfus artışını görür ve deniz buzunun belirgin bir büyüme gördüğü yıllar boyunca üreme başarısızlıkları gösterirler.

Baş araştırmacı Yuuki Watanabe, penguenlerin daha az deniz buzu ile daha mutlu olduğunu belirterek, “Bu, sezgisel görünebilir, ancak altta yatan mekanizma aslında oldukça basittir.”

Watanabe’ye göre, buzsuz koşullar penguenlerin yüzerek yürümekten daha fazla seyahat etmesine izin veriyor.

Watanabe, “Penguenler için yüzme, yürümekten dört kat daha hızlıdır. Suda şık olabilirler, ancak karada oldukça yavaş kuşlardırlar.”

Phys.org raporuna göre , daha az buz olduğunda penguenler istedikleri yere dalabilirler. Süreç daha fazla enerji ve zaman tasarrufu sağlar ve avlanma menzillerini genişletir ve büyük olasılıkla av için diğer penguenlerle rekabeti azaltır. Ayrıca daha fazla kril yakalamalarını sağlar. Daha az buz, suya giren daha fazla güneş ışığı anlamına gelir ve bu da kril beslemesi olan daha büyük plankton çiçeklerine yol açar.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,930TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Adalet Bakanlığı Kripto Paraların Devlet Güvenliği İçin Büyük Bir Tehdit Olduğunu Açıkladı

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) Eski Başkanı J. Christopher Giancarlo, doların dijital versiyonu hakkında açıklamalarda bulunarak dijital doları için zamanın geldiğine...

Binance Türkiye’ye Giriyor: Binance TR Kripto Para Borsası

İşlem hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para borsasını bünyesinde barındıran küresel blokzinciri şirketi Binance, Trbinance.com’un lansmanı ile Türkiye pazarına adım atıyor....

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenen Prime Day, Amazon Türkiye Tarihindeki En Büyük Alışveriş Etkinliği Oldu

Türkiye'de gerçekleşen ilk Prime Day süresince en popüler ürünler; SanDisk 480GB SSD Plus Disk, HP 15-dw2027nt Dizüstü Bilgisayar ve Familia Plus Kağıt Havlu oldu.

Türkiye’nin Dijital Geleceğinin Güvencesi Yeni Yatırımlar ve Becerilerin Geliştirilmesi

Cisco'nun ev sahipliği yaptığı sektörel buluşmada, ağ altyapısını geliştirmenin ve dijital yetkinlik eğitimlerini artırmanın, Türkiye'nin dijital yol haritasını hızlandırmadaki önemi vurgulandı

İstanbul Havalimanı ‘Sıfır Atık’ Belgesini Aldı

İGA'nın çevre ve sürdürülebilirlik politikalarını titizlikle uyguladığı İstanbul Havalimanı, israfın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından...