Ana SayfaBilimSQUAD: Hayat Kurtaran Robot

SQUAD: Hayat Kurtaran Robot

Bilkent Üniversitesi’nde Doktor Öğretim Üyesi olan Onur Özcan enkaz altında kalanlara ulaşabilmek için bir minyatür robot geliştirdi. ‘SQuad’ isimli bu yerli robot insan oğlunun ulaşamadığı yerlerle ulaşmayı ve karşısına çıkan engelleri kolayca aşarak enkaz altındakilere yardım etmeyi hedefliyor.

Bu robotun yapım aşmasında fare ve böceklerin sahip oldukları çok eklemli ve esnek vücutlarından esinlenen Özcan aynı zamanda minyatür olmalarının da engelleri aşmada çok büyük rol oynadığını dile getirdi. Bu yüzden geliştirdiği bu türk yapımı robotta bu gibi özelliklere yer verdi. Yol bulabilme , engebeli arazilerde hareket edebilme ve çeşitli akrobatik hareketler yapabilme gibi bir çok özelliği olan bu robotun yakında hayata girmesi öngörülüyor.

Teknoloji gün geçmeksizin hızlı bir şekilde yol almakta. Çoğu zaman yapılan bu büyük buluşlarda hayvanları gözlemlediklerini ve ondalardan esinlendiklerini görüyoruz. Uçaklar, hayvanlardan esinlenerek yapılan teknolojiye en büyük örnek olabilir.

Ülkemizde de insanoğlunun işini kolaylaştırmak adına ya da insanların yapamadığı, ulaşamadığı zorluklar için bu tarz robotlar üretilmeye başlandı. Çağımız teknoloji ve robotlaşma çağı olduğundan ülkemiz de bu gibi yerel teknolojilere çok fazla önem veriyor. Karşılığında biz gençlerin bu tarz teknolojilere daha çok yönelmesini hedefliyor buda bizim teknoloji konusunda gelişmekte olan bir ülke olduğumuzun göstergesidir.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER