Ana SayfaBilimKarantina İşe Yarayacak Mı? - Hokkaido Efekti

Karantina İşe Yarayacak Mı? – Hokkaido Efekti

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağında dikkat etmemiz ve dikkat çekmemiz gereken çok mühim detay, kilometrelerce uzakta Hokkaido Efekti olarak bizi selamladı. Peki bu efekt nedir?

Koronavirüs diğer adıyla Covid-19 salgını birçok farklı ülkeyi uyarı durumuna geçirdi, çok sayıda tedbirin yerel ve ulusal boyutta alınmasını sağladı.

Koronavirüs tedbirleri, çok sayıda ülkede sokağa çıkma yasağı olarak gerçekleşti. Belli sürelerle yasak uygulayan ülkelerin başını çeken Japonya koronavirüs sonrası Hokkaido Adası‘nda sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Yasak uygulandıktan sonra Hokkaido’da yaşayanlar kendilerini eve kapatmış, izolasyon başarılı biçimde tamamlanmıştı. 1 haftalık süre sonunda başarılı olan izolasyonun da etkisiyle yasak kaldırılmıştı.

Fakat bu yasak garip bir rehavet oluşturdu. 1 hafta boyunca titizlikle yürütülen izolasyon bir anda tuzla buz olmuş, herkes bir anda dışarı çıkıp sosyal mesafeyi yoksaydı. Haliyle koronavirüs hızlı bir artış gösterdi. Hükümet, sokağa çıkma yasağını yeniden ilan etmek zorunda kaldı.

Japonya Hükümeti, tehlikeli rehavet olarak değerlendirdiği bu harekete Hokkaido Efekti olarak literatüre geçirdi. Benzeri bir krizle karşı karşıya kalmamak için yasak öncesi ve yasak sonrası izolasyona devam edelim, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım…

*Alışverişe çıkarken bir sonraki insanı, aileyi düşünerek alışveriş yapalım; tüketim çılgınlığını ortadan kaldırmak adına listesiz dışarı çıkmamaya ve yetecek kadarıyla hareket etmeyi unutmayalım…

Kaynak: Japantimes.com

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER