Ana SayfaGündemİBB HIZRAY Projesini Tanıttı: Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Havalimanı 1 Saat!

İBB HIZRAY Projesini Tanıttı: Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Havalimanı 1 Saat!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HIZRAY projesini tanıttı. “Raylı Sistemlerde Büyük Hamle” etkinliğinde projeyi anlatan İmamoğlu, HIZRAY’ın 2021 yılı sonunda proje çalışmalarının biteceğini ve Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Havalimanı arasının 1 saat mesafeye düşeceğini açıkladı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Raylı Sistemlerde Büyük Hamle” etkinliğinde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HIZRAY projesini ve ayrıntılarını anlattı. 2021 yılı sonunda proje çalışmasını bitireceklerini söyleyen İmamoğlu, Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Havalimanı arasının 1 saate düşeceğini de açıkladı. İki proje açıklayan İmamoğlu, bu projelerden birinin Beylikdüzü-Sabiha Gökçen Havalimanı arasını kapsayan HIZRAY olduğunu, diğerinin ise Beylikdüzü-İncirli arasını kapsayan metro hattı projesi olduğunu duyurdu.

Projelerle alakalı ayrıntılı bilgi de veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Doğu-Batı aksında bir baştan diğer başa kat edecek raylı sistem hattımız ise HIZRAY olacak. İstanbul’da metro hatlarında ortalama hız 35 kilometreyken toplu taşıma sisteminde bu hız ortalama 20 kilometreye düşüyor. HIZRAY’da hedeflediğimiz ortalama hız ise 70-80 kilometre arası olacak. Beylikdüzü-Sabiha Gökçen arası 1 saate düşecek. HIZRAY’ın işletmeye alınmasıyla günde 1 milyon yolcu taşıyacağını öngörüyoruz. Yapım ve metro araçları dahil toplam maliyeti 6 milyar dolar olacağı hesaplanan bu hattın finansmanı için kamu-özel işbirliği gibi karma modeller öngörmekteyiz. Ön tasarım ve fizibilite çalışmasını 2020 yılı sonunda başlattığımız HIZRAY projesinin 2021 projesini tamamlamayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

HIZRAY projesinin İstanbul’da ulaşıma vereceği katkıdan da bahseden İmamoğlu, “Toplu taşımada yüzde 18’ler seviyesinde olan raylı sistemin mevcut oranını kısa vadede iki katın üzerine çıkaracağız. Halen inşa etmekte olduğumuz hatları bitirdiğimizde bu oran, yüzde 35 seviyesine ulaşmış olacak. Orta vadede Beylikdüzü Metro Hattı ve HIZRAY’ın hizmete girmesiyle ise, ulaşımdaki raylı sistemlerin oranını yüzde 45’ler seviyesine çıkarmış olacağız.” dedi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER