Ana SayfaGündemİBB'den Elektrikli Kaykay Yönetmeliği: Martı'lara Plaka ve Zam Geliyor

İBB’den Elektrikli Kaykay Yönetmeliği: Martı’lara Plaka ve Zam Geliyor

Bugünlerde oldukça popüler bir ulaşım aracı konumunda olan Martı için yeni düzenlemeler geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Elektrikli Kaykay (scooter) Yönetmeliği’yle getirdiği düzenlemelerin arasında bu araçlara plaka zorunluluğu geliyor. Ayrıca Martı ücretlerinde de artışlar yaşanacak.

Türkiye’nin kısa sürede önemli girişimlerinden biri olmayı başaran ve Türkiye’yi yeni bir ulaşım aracıyla tanıştıran Martı büyümeye devam ederken kullanımın yaygınlaşması da yeni düzenlemeleri gündeme getiriryor. Pandemi sürecinin etkisiyle özellikle yaz aylarında popüler hale gelen elektrikli scooterlar artık bir yönetmelikle düzenlenecek.

Elektrikli Kaykay (scooter) Yönetmeliği, Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında görüşülmesinin ardından alt komisyona gönderilmiş durumda. Yönetmelik hem kullanıcı olan vatandaşları hem de firmayı etkileyecek yeni uygulanmalar içeriyor.

Yönetmeliğe göre Martı’ların her birinin benzersiz olacak şekilde bir plaka taşıması zorunlu olacak. Bu plaka uygulamasının amacı kullanımını yaygınlaşan Martı’lar ile trafik kurallarına dair ihlallerin tespitinin kolayca yapılmasını sağlamak.

İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan, bu konuda uzman kişilerin rehberliğinde hazırlandığını ve yaklaşık üç aylık bir çalışmanın sonucu olduğunu ifade etti. Cihan bu düzenlemeler ile hem sektörel açıdan rekabet ortamı sağlamayı hem de kullanıcılar için daha güvenli bir ulaşım sunmayı amaçladıklarını açıkladı.

İBB’nin hazırladığı Elektrikli Kaykay (scooter) Yönetmeliği tavan ve taban fiyat uygulamasını da beraberinde getiriyor. Buna göre yönetmelik gereği scooter açılış ücreti iki tam elektronik bilet fiyatını, dakika başı kullanım ücreti ise bir tam elektronik bilet ücretini aşamayacak.

İstanbul’da Martı kullanmak isteyen bir kişi şuanda açılış için 1,99 TL, dakika başına da 59 kuruş ödeme yapıyordu. Ancak yönetmelik ile gelen yeni kuralların uygulamaya konmasıyla birlikte açılış ücreti en az 1,75 TL olurken dakika başına yapacakları ödeme ise en az 1,15 TL olacak. Buna göre daha önce 2,58 TL olan bir dakikalık kullanım ücreti yönetmelik sonrası en az 2,90 TL olacak. 

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER