Ana SayfaGündemIBM Artık Yüz Tanıma Teknolojisi Geliştirmeyecek

IBM Artık Yüz Tanıma Teknolojisi Geliştirmeyecek

IBM CEO’su Arvind Krishna, yayınladığı bir yazı ile IBM’in artık yüz tanıma veya analiz yazılımı sunmayacağını açıkladı. Şirket yüz tanıma teknolojisi konusundaki araştırma ve geliştirme çalışmalarına son verecek.

Krishna yapay zeka teknolojisinin son on yılda çok büyük gelişmeler gösterdiğini bu teknolojinin yüz tanıma ve analiz teknolojisiyle birlikte oldukça gelişmiş ürünler ortaya çıkmaya başladığını ifade etti ancak bu teknolojilerin yeterince denetlenmeyen şirketler tarafından sunulmasının da büyük bir sorun olduğunu belirtti. Buna ek olarak kontrolsüz şekilde geliştirilen ve kullanılan bu teknolojilerin temel insan hakları ve özgürlüklerinin ihlallerine sebep olacağı yönünde endişeleri olduğunu açıkladı. Güven ve şeffaflık ilkelerine firma olarak değer verdiklerini bu teknolojilerin insanlar için güvensizlik yaratacağını savundu.

Ayrıca bu teknolojilerin ülkelerin güvenlik güçleri tarafından yine kontrolsüz şekilde kullanılmasının sakıncalığı olduğunu öyle ki yüz tanıma sistemlerinin ırk, cinsiyet gibi özelliklere göre yanılma ihtimallerinin yüksek olduğunu ve bu gibi hataların olumsuz sonuçlar doğurabileceğini ifade etti.

Kaynak: The Verge

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER