Ana Sayfa İnternet Finans Teknolojileri IMF Yayınladığı Kripto Para Videosuyla Gönderme Mi Yapıyor?

IMF Yayınladığı Kripto Para Videosuyla Gönderme Mi Yapıyor?

Uluslararası Para Fonu (IMF), yakın zamanda resmi Twitter hesabı üzerinden kripto paralarla alakalı bilgilendirici bir video içeriği paylaştı. “Paranın evrimindeki bir sonraki adım” tabirinin kullanıldığı video, gelecek için kripto para konusunda bir mesaj olabilir mi tartışmalarına da neden oldu.

IMF tarafından hazırlanan bu video aslında yeni bir video değil. Sosyal medyada tekrar neden yayınlandığı konusunda ise herhangi bir bilgi yok. Hazırlanan video içeriği 2018 yılı Mart ayında IMF tarafından yayınlanan ve Antoine Bouveret ile Vikram Haksar tarafından hazırlanan “Kripto Paralar Nedir?” raporuna dayandırılıyor. Kripto para piyasasının karmaşıklığı ve teknik işleyişi göz önüne alındığında anlaşılması kolay terimlerle halka hitap eden çok basit bir video olduğu için aslında işe yarar gözle de bakılabilir.

Yayınlanan video içeriğinde kripto paraların dezavantajlarından ve avantajlarından bahsediliyor. Dezavantaj olarak, “Kripto para birimleri hala bir değer deposu, değişim aracı ve hesap birimi olarak paranın temel işlevlerini yerine getirmiyor. Değerleri oldukça değişken olduğundan, bir hesap birimi veya bir değer deposu olarak çok az kullanım alanı var. Sınırlı ödeme kabulü, bir değişim aracı olarak kullanımlarını kısıtlar. İtibari paradan farklı olarak, birçok kripto para birimini üretmenin maliyeti yüksektir ve bu, bilgisayarlara güç sağlamak için büyük miktarda enerji harcanmasına da neden olur. Son olarak, merkezi olmaması, varlığı destekleyen bir kuruluş olmadığı anlamına gelir, bu nedenle tamamen kullanıcıların güvenine dayanır.” konuları anlatılıyor.

Avantaj olarak ise, “Kripto para birimleri ve bunların altında yatan teknolojiler faydalar da sunar. Altında yatan teknoloji uluslararası transferlerin maliyetini azaltabilir ve finansal katılımı teşvik edebilir. Bazı ödeme hizmetleri artık denizaşırı transferleri günler değil saatler içinde yapıyor. Teknoloji, finansal sistemin ötesinde faydalar sağlayabilir. Örneğin, tıbbi geçmişler ve arazi tapuları gibi önemli kayıtları güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilir” noktalarından bahsediliyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,947TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.

Airbus, NASA Helikopterlerini Uçuracak

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Airbus Helicopters ile 15 milyon dolarlık HCare Infinite tam kullanılabilirlik destek çözüm anlaşması imzaladı. Başlangıçta 2...