Ana SayfaIMF Yayınladığı Kripto Para Videosuyla Gönderme Mi Yapıyor?

IMF Yayınladığı Kripto Para Videosuyla Gönderme Mi Yapıyor?

Uluslararası Para Fonu (IMF), yakın zamanda resmi Twitter hesabı üzerinden kripto paralarla alakalı bilgilendirici bir video içeriği paylaştı. “Paranın evrimindeki bir sonraki adım” tabirinin kullanıldığı video, gelecek için kripto para konusunda bir mesaj olabilir mi tartışmalarına da neden oldu.

IMF tarafından hazırlanan bu video aslında yeni bir video değil. Sosyal medyada tekrar neden yayınlandığı konusunda ise herhangi bir bilgi yok. Hazırlanan video içeriği 2018 yılı Mart ayında IMF tarafından yayınlanan ve Antoine Bouveret ile Vikram Haksar tarafından hazırlanan “Kripto Paralar Nedir?” raporuna dayandırılıyor. Kripto para piyasasının karmaşıklığı ve teknik işleyişi göz önüne alındığında anlaşılması kolay terimlerle halka hitap eden çok basit bir video olduğu için aslında işe yarar gözle de bakılabilir.

Yayınlanan video içeriğinde kripto paraların dezavantajlarından ve avantajlarından bahsediliyor. Dezavantaj olarak, “Kripto para birimleri hala bir değer deposu, değişim aracı ve hesap birimi olarak paranın temel işlevlerini yerine getirmiyor. Değerleri oldukça değişken olduğundan, bir hesap birimi veya bir değer deposu olarak çok az kullanım alanı var. Sınırlı ödeme kabulü, bir değişim aracı olarak kullanımlarını kısıtlar. İtibari paradan farklı olarak, birçok kripto para birimini üretmenin maliyeti yüksektir ve bu, bilgisayarlara güç sağlamak için büyük miktarda enerji harcanmasına da neden olur. Son olarak, merkezi olmaması, varlığı destekleyen bir kuruluş olmadığı anlamına gelir, bu nedenle tamamen kullanıcıların güvenine dayanır.” konuları anlatılıyor.

Avantaj olarak ise, “Kripto para birimleri ve bunların altında yatan teknolojiler faydalar da sunar. Altında yatan teknoloji uluslararası transferlerin maliyetini azaltabilir ve finansal katılımı teşvik edebilir. Bazı ödeme hizmetleri artık denizaşırı transferleri günler değil saatler içinde yapıyor. Teknoloji, finansal sistemin ötesinde faydalar sağlayabilir. Örneğin, tıbbi geçmişler ve arazi tapuları gibi önemli kayıtları güvenli bir şekilde saklamak için kullanılabilir” noktalarından bahsediliyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER