Ana Sayfa Donanım & Yazılım Siber Güvenlik İndirim Uğruna Verilerinizi Çaldırmayın

İndirim Uğruna Verilerinizi Çaldırmayın

Pandemi süreci ile birlikte evde vakit geçiren çoğu kişi dizi, film ve belgesel yayınlarını online platformlardan izlerken, tehditleri göz ardı ediyor. Online yayın platformları üzerinden kullanıcılara yönelik gerçekleşen kimlik avı saldırılarına dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kişisel verilerin ücretsiz içerik izleme uğruna hackerlerin ellerine geçtiği konusunda uyarıyor.

COVID-19 ile birlikte sosyal hayatla arasına mesafe koyan birçok kişi evde vakit geçiriyor. Bu süreçte vakitlerini online yayın platformu olan Netflix üzerinde geçiren kullanıcılara ise hackerlerin bir dizi tuzakları oluyor. Aylık ödeme ile platforma erişim sağlamak yerine abartılı indirim ve hatta ücretsiz kayıt gibi fırsatları kullanıcılara sunan hackerlerin amaçlarının farklı olduğuna dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, arka planında kişisel verileri avlamak olan hackerlerin kimlik avı saldırılarına karşı kullanıcıların dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

Online Yayın Platformları Hackerler İçin Bir Maden

Her alanda olduğu gibi eğlence sektöründe de dijitalleşme ve online süreçler yerini sağlamlaştırıyor. Pandemi süreci ile birlikte de birçok online yayın gerçekleştiren platform evlere kapanan kitlelerin bir numarasına yerleşiyor. Bu durumun farkında olan hackerler ise duruma uygun tuzaklarla kullanıcıların kişisel verilerine erişmek istiyor. Online yayın platformlarının hackerler için birer maden olduğuna dikkat çeken Serap Günal, en çok kullanılan saldırı tekniğinin kimlik avı saldırısı olduğunu ve kullanıcıların sosyal mühendislik ile avlandığını ifade ediyor.

Netflix İçerikli URL’lerin sayısı %853 Arttı

Evlerine kapanan kişilere pandemi sürecinde çoğu yerden kimlik avı saldırısı gerçekleşti. Bunların arasında en dikkat çekeni ise Netflix bağlantılı URL linklerindeki artış oldu. Mayıs ayında %853 artış gösteren bu linkler, aslında hackerlerin kullanıcılara yönelik oluşturduğu oltalamaları barındırıyor. Kullanıcıların ücretsiz içerik izleme dürtüsüne yönelik gerçekleşen ve süreç içerisinde de birçok kullanıcıyı ağlarına düşüren hackerlerin odak noktasında ise kişisel veriler yer alıyor.

Ücretsiz İçerik Uğruna Kişisel Verilerden Olmayın

Günümüzde hackerlerin kullanıcılar üzerinde uyguladığı sosyal mühendislik saldırıları her dönem değişebiliyor. Pandemi sürecinde online yayın platformlarının rağbet görmesinden dolayı saldırılarındaki içerikleri de ona göre güncelleyen hackerlere dikkat çeken Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, bu tarz platformlarla ilgili e-posta kutusuna düşen iletilere dikkat edilmesi gerektiğini belirtirken, kişisel verilerin korunması için de 5 öneride bulunuyor.

1. E-postalarınıza gelen maillerin doğruluğunu kontrol edin.
2. İndirim ve hediye tekliflerinin doğruluğunu kontrol edin.
3. Platformların kendi siteleri üzerinden adımları takip ettiğinize emin olun.
4. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini kontrol edin.
5. Antivirüs yazılımları kullanın.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

ABD Tiktok Yasağını Durdurdu

ABD'de federal mahkeme, Trump yönetiminin Çinli bir şirkete ait sosyal medya uygulaması TikTok yasağını geçici olarak durdurdu.Sosyal medya...

Çiftlik Bank’ın Bitcoin Vurgununun İnanılmaz Ayrıntıları!

‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’ın kurucusu olduğu Çiftlik Bank’ın ortaya çıkan büyük dolandırıcılık davası halen daha mahkemede görülmeye devam ediliyor. Kurucu Mehmet Aydın...

Enhancer Girişimcilik Eğitimi Başlıyor

KATILIMCILARIN ANKARA'DA İKAMET ETMESİ ŞARTI ARANIYORAvrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma...

Dünya Ekonomik Forumu’na Göre Ripple Merkez Bankası Dijital Paralarına En Yakın Kripto Para Birimi Olabilir!

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), merkez bankası dijital para birimi alanına en yakın kripto para birimi olarak XRP’yi yani Ripple'ı gösterdi.

OPPO’nun Endüstriyel Tasarımın Sınırlarını Zorlayan Reno4 Serisi Türkiye’ye Geliyor

OPPO, Reno Serisi'ndeki akıllı telefon modellerini üretirken tüketicilerinin isteklerini dinliyor ve kendisini onların yerine koyarak hareket ediyor. Reno4 Serisi'nde de bütün ayrıntılar...