Ana Sayfaİnternetİngilizce Akademik Bir Metin Yazarken Yararlanabileceğiniz Araçlar

İngilizce Akademik Bir Metin Yazarken Yararlanabileceğiniz Araçlar

ProWritingAid

Grammar hatalarını düzeltme özelliğine ek olarak, sıklıkla tekrarladığımız kelimeleri gösteren ve ‘thesaurus’ özelliği sayesinde alternatif kelimeler öneren harika bir site.

https://prowritingaid.com/Free

Resim

Ginger

Herhangi bir dergi için makale hazırladığımızda lehçe kullanımı (UK/US) konusunda net bir tutum sergilemek önemli bir ayrıntı; genelde İngiliz ya da Amerikan İngilizcesinden birini seçip bu tutumu makale boyunca devam ettirmemiz bekleniyor. Ginger uzantısını Chrome’a ekleyerek bu konuda yardım alabiliriz. Ek olarak, grammar ve spelling hatalarını da gösteren bu site, paraphrase etme konusunda da seçenekler sunuyor (önceliğimiz İngilizcemizi geliştirmek olmalı tabii ki).

https://gingersoftware.com/grammarcheck

Resim

Cliché Finder

Metninizi siteye yapıştırdıktan sonra ‘Find clichés’ butonuna tıkladığınızda, adının hakkını veren bu site gerçek anlamda ‘klişe’ ifadeleri bulacaktır. Ayrıca, Ginger uzantısı ile uyumlu bir şekilde çalışıyor.

https://clichefinder.net

Resim

Word Counter

Kelime çeşitliliği, akademik yazmanın önemli unsurlarından biri ancak bazen aynı kelimeyi çok defa kullanırız ve bunu fark etmeyiz. Tam da bu noktada yararlanabileceğimiz güzel bir site. Spelling ve grammar hataları için Grammarly Pro versiyonuna yönlendirecektir. Grammarly free versiyonunun ayrıca kullanılmasını tavsiye ederim.

https://wordcounter.net

Resim

SlickWrite

Sitede yer alan ‘start write’ seçeneğine tıkladıktan sonra metni incelemek için kopyala-yapıştır yapabilir ya da dosya formatında yükleyebiliriz. Hatalarımızı ve kompleks yapıları inceleyebilir, kelime kullanımını kontrol edebiliriz. Ek olarak, kullanmak istediğimiz bir kelimenin çağrıştırdığı kelimelere (word associations) bakabiliriz.

https://slickwrite.com/#!home

Resim

Kaynak: Seval Kaygısız

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER