Ana SayfaCOVID-19 Aşısı Testler Sonucunda Güvenirlik Aşılıyor

COVID-19 Aşısı Testler Sonucunda Güvenirlik Aşılıyor

Lancet dergisinde yayınlanan yeni araştırma, faz I klinik araştırmasına ulaşan ilk COVID-19 aşısının güvenli, iyi tolere edildiğini ve insanlarda yeni koronavirüse karşı bağışıklık tepkisi üretebildiğini söylüyor .

108 yetişkinin çalışmasına göre, aşı nötralize edici antikorlar ve bağışıklık sisteminin T-hücrelerinin yeni koronavirüs SARS-CoV-2’ye karşı aracılık ettiği bir yanıt üretti.

Bununla birlikte, Çin’deki Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü‘nden olanlar da dahil olmak üzere bilim adamları, aşının SARS-CoV-2 enfeksiyonuna karşı korunup korunmadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Çalışma, 108 sağlıklı yetişkinde yapılan deneyde, aşı 28 gün sonra ümit verici sonuçlar gösterdi ve nihai sonuçlar altı ay içinde değerlendirilecek.

Bu sonuçlar önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Çalışma, yeni adenovirüs tip 5 vektörlü COVID-19 (Ad5-nCoV) aşısının tek bir dozunun 14 gün içinde virüse özgü antikorlar ve T hücreleri ürettiğini gösteriyor.” diyor, Pekin Biyoteknoloji Enstitüsü’nden Chen. Sonuçlara göre Chen, aşının daha fazla araştırma için potansiyel bir aday olduğunu söyledi. (Ah Chen… Üzümlü kekimiz…)

Ancak araştırmacılar, sonuçların dikkatle yorumlanması gerektiği konusunda uyardılar. Chen, “Bir COVID-19 aşısının geliştirilmesindeki zorluklar eşi benzeri görülmemiş ve bu bağışıklık tepkilerini tetikleme yeteneğinin, aşının insanları COVID-19’dan koruyacağını göstermez.”

Bilim adamları, denemede kullanılan Ad5 vektörlü COVID-19 aşısının insanlarda ilk testi yapıldığı söyledi.

Çalışmada, insan hücrelerini kolayca enfekte eden, ancak hastalığa neden olamayan zayıf bir soğuk algınlığına neden olan adenovirüs kullanıldığında, SARS-CoV-2 başak proteinini hücrelere kodlayan genetik materyal sağlandığı belirtildi.

Bilim adamları bu hücrelerin daha sonra başak proteinini ürettiğini ve bağışıklık sisteminin antikor oluşturduğu lenf düğümlerine gittiğini söyledi. Daha sonra bunlar başak proteinini tanır ve koronavirüs ile savaşır.

Denemede, yeni Ad5-nCoV aşısının 18 ila 60 yaşları arasındaki 108 sağlıklı yetişkinde farklı dozlarda bağışıklık tepkisi üretme yeteneğini değerlendirdiler.Gönüllülere düşük dozda, orta dozda veya yüksek dozda yeni Ad5 aşısının tek bir enjeksiyonunu almaları istendi.

Çalışmaya göre, aşının bağışıklık sisteminin iki parçasını uyardığını kontrol etmek için, aşılamadan sonra gönüllülerin kanı düzenli aralıklarla kontrol edildi.

İdeal bir aşı adayının SARS-CoV-2’ye karşı savunma için hem antikor hem de T hücresi tepkileri ürettiğini eklediler.

Sonuçlara dayanarak, araştırmacılar, aşının 28 gün içinde bildirilen ciddi bir yan etki olmaksızın, tüm dozlarda aşının gönüllüler tarafından iyi tolere edildiğini söyledi.

En olumsuz olayların hafif veya orta olduğunu, aşılamanın düşük ve orta dozlarını alanların yüzde 83’ünün ve yüksek doz grubunda yüzde 75’inin aşılamadan sonraki 7 gün içinde en az bir advers reaksiyon bildirdiğini söylediler.

Bu reaksiyonlar, aşı alıcılarının yarısından fazlasında bildirilen enjeksiyon bölgesinde hafif ağrı, yüzde 50’sinde ateş, yorgunluk, baş ağrısı ve kas ağrısı idi.

İki haftalık aşılamada, çalışma, aşının tüm doz seviyelerinin bir miktar bağışıklık tepkisini tetiklediğini kaydetti.

Araştırmacılar, katılımcıların bazılarının SARS-CoV-2’ye karşı bir tür nötrleştirici antikor sergilediğini söyledi.

28 gün sonra katılımcıların çoğunun bağlayıcı antikorlarda dört kat artış olduğunu söylediler.

Bilim adamları ayrıca düşük ve orta doz gruplarındaki katılımcıların yüzde 50’sinin ve yüksek doz grubundaki grupların dörtte üçünün SARS-CoV-2’ye karşı nötralize edici antikorlar gösterdiğini de eklediler.

Gönüllülerin çoğunda, aşının da hızlı bir T hücresi tepkisini uyardığını da belirttiler.

Daha ileri analizlerde, araştırmacılar, alıcıların çoğunun pozitif bir T hücresi yanıtı gösterdiğini veya aşılamadan 28 gün sonra SARS-CoV-2’ye karşı saptanabilir nötrleştirici antikorlara sahip olduklarını söyledi.

Bununla birlikte, çalışmada kullanılan yaygın soğuk virüs vektörü olan adenovirüs tip 5’e önceden mevcut yüksek bağışıklığın, katılımcılarda hem antikoru hem de T hücresi yanıtını azaltmış olabileceğini söylediler.

Jiangsu İl Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Feng-Cai Zhu Çin, çalışmaya liderlik etti.

Araştırmanın ana sınırlamalarına değinerek, yazarlar çalışmanın örneklem büyüklüğünün az olduğunu ve randomize kontrol grubunun bulunmadığı görece kısa bir sürede yürütüldüğünü söylediler.

Bu deneme aşısı herkesin kullanımına sunulmadan önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç olacağını söylediler.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER