Ana SayfaIntel, Robotaksi Süreci İçin "Moovit"i 900 Milyon Dolara Satın Aldı

Intel, Robotaksi Süreci İçin “Moovit”i 900 Milyon Dolara Satın Aldı

Önemsiz gibi görünen ufak bir detay; Moovit bağımsız kalacak ve verileri Intel’in İsrail merkezli otonom otomobil ünitesi Mobileye ile entegre edilecek.

Öncesinde Umutcan Bey’in yazdığı Intel, Akıllı Toplu Taşıma Girişimi Moovit‘i Satın Alabilir diye duyurmuştu. Şirket yeni yaptığı açıklamada, Chipmaker Intel Corp, 2022’nin başlarında sokaklara çıkabilen kendi kendine sürüş “robotaksisi” geliştirmesine yardımcı olmak için yaklaşık 900 milyon dolarlık İsrail toplu taşıma uygulaması üreticisi Moovit‘i satın aldı .

Moovit, 102 ülkede 800 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Moovit, 102 ülkedeki 800 milyondan fazla kullanıcıdan topladığı verileri Intel’in İsrail merkezli otonom otomobil ünitesi Mobileye ile bütünleşirken bağımsız kalacak.

Mobileye CEO’su Amnon Shashua, Mobileye ile entegre olduktan sonra ileriye yönelik çok kritik boşlukları dolduran bir satın alma işlemi olduğunu vurgularken uygulamanın robotaksiyi sipariş etmek için bir platform olacağını ve gerçek zamanlı verilerin araçların yüksek talep gören bölgelere dağıtılmasını sağlayacağını söyledi.

Yetkili, ilk hedefin İsrail, Fransa ve Güney Kore gibi ülkelerde küçük bir sürücüsüz taksiler filosuna sahip olmak olduğunun da altını çizdi.

Moovit, otobüs ve tren güzergahlarını, bisiklet yollarını ve araba havuzu seçeneklerini göstererek yolcuların varış noktasına en kestirme yolu bulmalarına yardımcı olmak için var olan uygulamadır.

Intel, robotaksinin 2030 yılına kadar 160 milyar dolarlık bir pazar olacağını öngörüyor.

Shashua, dünya ekonomisinin büyük kısmı koronavirüs salgını nedeniyle durduğunda şimdi satın alma kararının, Mobileye’nin teknolojisinin ne zaman hazır olacağını daha doğru bir şekilde tahmin etme yeteneğinden kaynaklandığını söyledi. Ve hedef 2023 değil, 2022!

Shashua, “Intel gibi, geleceğin nasıl ortaya çıkması gerektiğine dair çok düzenli bir planı olan bir şirket için, koronavirüs bir aksilik olmamalı. Aksine, krize bakmalı ve sonra fırsatlar bulmalısınız.” Dedi.

Moovit, Intel, BMW iVentures ve Sequoia Capital dahil olmak üzere yatırımcılardan 133 milyon dolar topladı. 2018’de Intel Capital liderliğindeki bir yatırım turunda 50 milyon dolar topladı.

Intel, 2017’de 15.3 milyar dolarlık Mobileye satın alması da dahil olmak üzere İsrail’e zaten önemli yatırımlar yaptı. Aralık ayında İsrail yapay zeka firması Habana Labs’ı 2 milyar dolara satın aldı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER