Ana Sayfa Donanım & Yazılım Blokzinciri Teknolojisi İnternette Gezinirken Hackerların Cebini Doldurmayın

İnternette Gezinirken Hackerların Cebini Doldurmayın

Hackerler oturdukları yerden para kazanmaya devam ediyor. Bilgisayarlar, mobil cihazlar, ağ sunucuları ya da web sitelerini kullanarak kripto para elde eden hackerlere karşı şirketleri ve kullanıcıları uyaran Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, Cryptojacking yani kötü niyetli kripto madenciliği karşısında alınması gereken önlemleri paylaşıyor.

Başkalarına ait cihazları, ağ sunucularını ya da web sitelerini kullanarak kripto para madenciliği yapan hackerler, tehdit oluşturmaya devam ediyor. Yapılan son araştırmalar her 50 web sitesinden 1’inin kripto para madenciliği yapan bir kodu içerdiğini, hatta video paylaşım sitelerinin reklamlarında bile yer alabildiğini gösteriyor. Basit bir kötü amaçlı yazılımı cihazlara ya da ağ sunucularına koyabilen hackerlerin şirket çalışanlarının da haberleri olmadan kripto para kazanmaya çalıştığını belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, kullanıcıların ve şirketlerin kötü amaçlı kripto para madenciliğine karşı alması gereken önlemlerin olduğunu belirtiyor.

Her An Her Yerde Kripto Para Madenciliği Kurbanı Olabilirsiniz

Kripto paralar matematik denklemlerinin bilgisayarlarda yapılan işlemler sonucu çözülmesi ile ortaya çıkıyor. Hackerler de bu para birimlerinden elde edebilmek için bilgisayarlar almak yerine kullanıcıların cihazlarını, halka açık veya şirket Wi-Fi ağlarını ya da web sitelerini kullanıyor. Hatta öyle ki, yapılan araştırmalar her 50 web sitesinden 1’inde kötü amaçlı kripto para birimi kodunun bulunduğunu ve video paylaşım sitelerindeki reklamlarda bile olduğunu gösteriyor. Cihazların hackerlere çalışabilmesi adına en basit şekilde kötü amaçlı yazılım kullanıldığını aktaran Gürsel Tursun, mail kutusuna düşen bir link bağlantısına tıklanılmasından sonra cihazların sistemine kodun yerleştirildiğini belirtiyor. Cihaza yerleşen kötü amaçlı yazılımın hackere, cihaz sahibinin o sırada kullanmadığı herhangi bir işlem gücünü kullanmasına izin verdiğini dile getiren Tursun, çoğu kullanıcının ve şirket çalışanının bu durumdan haberdar olamadığını da ekliyor.

Cihazlarınız Yavaşlıyor, Fanlar Daha Yüksek Sesle Çalışıyor

Cryptojacking mağduru olunduğunda çoğu kullanıcı bu durumun farkında olamıyor. Ancak, belirli göstergeler cihazınızın kripto para madenciliği yapıyor olabildiğine dair işaretler taşıyor.

Cihazların çok daha yavaş çalışmaya başlaması, fanların normalden daha uzun veya yüksek sesle çalışması ya da az medya içeriğinin olduğu bir web sitesindeyken CPU kullanımındaki artışın kötü niyetli kripto para madenciliğine maruz kalındığının göstergeleri olarak belirten Komtera Teknoloji Kanal Satış Direktörü Gürsel Tursun, Cryptojacking’e karşı alınması gereken tedbirleri de şöyle sıralıyor:

1. E-Postalardaki kötü amaçlı yazılımlara dikkat edin

Hem bireysel kullanıcıların hem de şirket çalışanlarının Cryptojacking kodunu çalıştıran e-postalardaki bağlantılara tıklamaması gerekiyor. Bu durumda alınabilecek en önemli tedbir, bilinmeyen ya da şüpheli duran e-postalardaki bağlantılara tıklamamaktan geçiyor.

2. Anti-Cryptomining uzantıları kullanın

Genellikle web sitelerinde konuşlandırılan Cryptojacking kodlarına karşı engelleyici tarayıcı uzantıları kullanmak gerekiyor.

3. Reklam engelleyicileri kullanın

Web reklamları, Cryptojacking komut dosyalarının yerleştirilebileceği ortak yerleri barındırıyor. Bir reklam engelleyici kullanmak, kötü amaçlı kripto madencilik kodunun hem algılanmasına hem de engellenmesine yardımcı oluyor.

4. JavaScript’i devre dışı bırakın

Online dünyada gezinirken JavaScript’i devre dışı bırakmak, kötü amaçlı kodun cihazınıza bulaşmasını önleyebilir.

5. Siber güvenlik eğitimlerine önem verin

Hem şirket çalışanları hem de bireysel kullanıcılar için temel siber güvenlik bilgilerinin oluşması, başta Cryptojacking olmak üzere birçok siber tehdide karşı tetikte olmanın ilk adımını oluşturuyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,947TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.

Airbus, NASA Helikopterlerini Uçuracak

Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Airbus Helicopters ile 15 milyon dolarlık HCare Infinite tam kullanılabilirlik destek çözüm anlaşması imzaladı. Başlangıçta 2...