Ana Sayfa Apple iOS 14 Gizli Özellikleri : DETAYLI İNCELEME!

iOS 14 Gizli Özellikleri : DETAYLI İNCELEME!

Harika iOS 14 Gizli Özellikleri

1. Fotoğraflar ve Gizlilik

İOS’un en son sürümünde , uygulamaların Fotoğraflar uygulamanıza erişim istediklerinde tüm fotoğraf kitaplığı yerine yalnızca seçilen fotoğraflara erişmesine izin verebilirsiniz. Uygulamaların tüm kitaplığınıza erişmesini önlemenin çok daha iyi bir yolu olacak.

2. Yerel Ağ Gizliliği

Dikkate değer bir başka gizlilik özelliği, uygulamaların yerel ağdaki cihazları bulmak ve bunlara bağlanmak için izin istemesi gerektiğidir. Bu hayati gizlilik özelliğine baktığımızda artık uygulamalar sizin izniniz olmadan diğer cihazlara bağlanamayacak.

3. Filtreleri Kullanarak Fotoğrafları Düzenleyin

İOS 14’te, bir filtre ve sıralama özellikleri kullanarak fotoğrafları ideal bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Daha da iyisi, bağlamsal görünmelerini sağlamak için fotoğraflara ve videolara altyazı ekleyebilirsiniz.Çok gelişmiş bir görüntü seçiciyle istediğiniz görüntüleri bulmak artık zaman alıcı olmayacak.

4. Kamerada Pozlama Telafisi

iOS 14, kamera odağını ayrı ayrı kilitlerken bir pozlama değerini kilitlemenizi sağlayan yepyeni bir pozlama telafisi kontrolüne sahip olacak. Bir dahaki sefere havalı bir çekim yapmak istediğinizde, pozlama telafisinden en iyi şekilde yararlandığınızı kontrol edip çok daha iyi çalışmalar yapabileceksiniz.

5. Ana ekran Özelleştirme

Artık Giriş ekranını Ayarlar uygulamasından özelleştirebilirsiniz. Örneğin, Uygulama Kitaplığına yeni uygulamalar ekleme veya bunları Ana ekranda tutma seçeneğiniz olacak. Ayrıca, Uygulama Kitaplığı’nda bildirim rozetleri gösterme seçeneği de geliyor. Tam kapsamlı kişiselleştirme olmasa da, gelecek büyük bir düzenlemenin başlangıcı olabilir .

6. QuickTake artık iPhone XR ve XS için mevcut

Apple’ın iPhone 11 Serisi gibi daha yeni iPhone’larında Fotoğraf modunda düğmeyi basılı tutarak video çekmenizi sağlayan QuickTake , şimdi iPhone XR, XS ve XS Max’te de mevcut.

7. QuickTake Ses Düğmeleri

iOS 14, artık Sesi Kıs düğmesini basılı tutarak QuickTime videosunu yakalamanızı sağlar. Sesi artırma düğmesine basmak, seri çekim modu fotoğrafları çekmenizi sağlar. Sesi artırma düğmesini kullanarak seri çekim yapabilmeniz için önce bu seçeneği etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ayarlar -> Kamera Seri çekim için Sesi Açma Kullan seçeneğini aktif hale getirmeniz yeterli olacak.

8. Video Modu Hızlı Geçişi

Artık tüm iPhone’lar, video çözünürlüğü ve kare hızı arasında geçiş yapmak için hızlı geçiş özelliğine sahip olacak . Sonunda uzun zamandır beklenen özellik eklendi.

9. Gece Modu İyileştirmeleri

İOS’un en son sürümünde bazı Gece Modu iyileştirmeleri de var. İPhone’da Gece Modu etkinleştirildiğinde, kamera jiroskoptan faydalanarak kamerayı sabit tutmanıza yardımcı olan bir rehberlik göstergesi sunacak . 

10. Aynalı Selfie’ler

İOS 14’te, çevrilmiş selfie’ler yerine ön kamera önizlemesini yansıtan yansıtılmış selfie’ler çekebilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için, önce Ayarlar’dan Ayna Ön Kamerasını açmanız gerekir. (Ayarlar uygulaması -> Kamera -> Ayna Ön Kamera)

11. Facetime Yaparken Arka Planda Gezinme

Resim içinde resim modunun tanıtımıyla, artık arkadaşlarınızla FaceTiming yaparken web’e göz atma, not alma veya arkadaşlarınızla mesajlaşma gibi diğer etkinlikleri de gerçekleştirebilirsiniz.

12. FaceTime Göz Teması

Apple, bir iOS 13 beta sürümünden kaldırılmış olan Dikkat Özelliğini yeniden tanıttı. “Göz teması” olarak adlandırılan özellik video görüşmesi sırasında göz temasının kurulmasına yardımcı olacak

13. Mesajlarda Doğrudan Yanıtlama Özelliği

Stok mesajlaşma uygulamasını süsleyen en güzel özelliklerden biri, grup sohbetleri için konuşma konularıdır. Dahası, sadece bir kişiyle standart sohbetlerde de çalışır ve bu iletiyi doğrudan yanıtlamak için herhangi bir mesaja dokunmanıza olanak tanır.

14. macOS Tarzı Emoji seçici

iOS 14, Mac’te bulunan aynı emoji arama arayüzüyle birlikte geldi. Emoji seçici ile belirli emojileri bulmak oldukça kolaylaştı.

15. Müzik Uygulaması Yeniden Tasarımı

Müzik uygulaması ‘ın arayüzü daha sezgisel bakmak için yeniden tasarlandı. Alttaki gezinme menüsünde Göz At, Radyo, Kütüphane ve Arama sekmeleri bulunuyor . Dikkat çekici bir şekilde, Sizin İçin sekmesi Şimdi Dinle ile değiştirildi. Dahası, uygulama aynı zamanda bir şarkının veya çalma listesinin sonunda otomatik olarak yeni müzikler bulan, müziğinizin durmaması için kullanışlı bir Otomatik Oynat özelliğine sahip olacak.

16. Sağlık Kontrol Listesi

Sağlık uygulaması, sağlık ve güvenlik bilgilerini kolaylıkla yönetmenizi sağlayan bir Sağlık Kontrol Listesi’ne sahip. EKG, semptomlar, sağlık kayıtları, hareketlilik ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç önemli bilgi için veri türleri içerir.

17. Notlar İçin Yapay Zeka

Yeni özellik sayesinde Notlar uygulamasında arama çok daha hızlı hale geldi. 

18. Hatırlatıcılar için Hızlı Giriş

Stok hatırlatmalar uygulaması da bazı iyi zamanlanmış geliştirmeler var. Uygulama hızlı Hatırlatma seçeneği ve yeni hatırlatıcıları yakalamayı oldukça hızlı hale getiren akıllı önerilerle birlikte geliyor. Önceden farklı olarak, Paylaşılan liste üyeleri görevi daha iyi bir şekilde bölmek için birbirlerine hatırlatıcı atamayı seçebilir. Ayrıca, aynı anda birden fazla hatırlatıcının düzenlenmesini de destekler.

19. AirPods API’sı

Apple artık geliştiricilerin AirPods Pro için bir Hareket API’sine erişmesine izin veriyor. Sonuç olarak, fitness uygulamaları ve oyunları için çok önemli olduğu söylenen AirPods Pro’nun yönelim, kullanıcı hızlandırması ve dönme hızlarına erişebilirler .

20. AirPods Pil Bildirimleri

AirPod’larınızın aniden şarjının bitmesi ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız eğer iOS 14 bunun için daha iyi bir çözüme sahip olacak. Artık AirPod’larınızı şarj etmeniz gerekip gerekmediğini bildiren AirPods pil bildirimleri alacaksınız.

21. AirPod’lar için Otomatik Anahtarlama

AirPod’lar artık otomatik cihaz değiştirme ile Apple cihazları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir. Dinamik izlemeli uzamsal ses artık AirPods Pro’ya tiyatro benzeri bir deneyim sunabiliyor.

22. Üçüncü Taraf Varsayılan Uygulamaları

Üçüncü taraf uygulamalarını varsayılan olarak ayarlama özgürlüğünü isteyen insanlar için neşelendirecek bir şey var. İOS 14 ve iPadOS 14 ile üçüncü taraf posta ve tarayıcı uygulamalarını varsayılan seçenek olarak ayarlayabilirsiniz. 

23. Podcast’ler için Sonraki Sıradaki

Podcast’ler uygulaması , kullanıcıların kesintisiz bir dinleme deneyimi için bir bölüm kuyruğu oluşturmasına olanak tanıyan kullanışlı bir Sıradaki seçeneğine de sahiptir. Ayrıca, önerilen içeriğin indirilmesini de kolaylaştırmıştır.

24. Sesli Notlar için Gelişmiş Kayıt

Yeni versiyon ile kayıtlarınızın ses kalitesini iyileştirmenizi sağlayan Kaydı Geliştir özelliği geliyor. Ayrıca, tüm kayıtlarınızı doğru senkronizasyonda tutmak için de seçenekler gelecek.

25. Hava Durumu Birçok Etkinlik Hakkında Bilgi Verecek

Hava Durumu uygulaması artık birçok hava durumu olayı ve hava koşullarında yapılacak haberler hakkında bilgi sunuyor. ABD’de, uygulama yağış yoğunluğunu dakika dakika tahmin eden bir grafik sunacak.

26. WiFi Özel Adresi

İOS 14’te, bir WiFi ağına her bağlandığınızda, ağ operatörlerinin iPhone’unuzu izlemesini önleyen “Özel Adresi Kullan” adlı bir seçenek alacaksınız. Bu gizlilik özelliğine Ayarlar -> WiFi -> WiFi ağından ince ayar yapabileceksiniz.

27. Dosyalar için APFS Desteği

İOS 14 için Dosyalar uygulaması APFS şifrelemesi kullanan harici sürücüler için desteğe sahip olacak. Dosyalarınızı yönetmede hayati bir rol oynayabilir.

28. Büyüteç Kullanıcı Arayüzü

Kontrol Merkezi büyütme özelliği için güncellenmiş bir arayüze sahip olacak.

29. Denetim Merkezi’ne Ses Tanıma eklendi

iOS 14, Control Center’da Ses Tanıma için yeni bir geçiş ekledi. Belirli sesleri sürekli dinlemek ve sesler tanındığında sizi uyarmak için tasarlanmıştır.

30. Kontrol Merkezi’nde Uyku Modu

Kontrol Merkezinde, iOS cihazınızı Uyku Moduna geçirmenizi sağlayan yeni bir Uyku Modu geçişi var. Uyku modu etkinleştirildiğinde, ekran kararır ve Rahatsız Etmeyin etkinleştirilir.

31. Arka Taraf Erişilebilirlik Seçeneği

İPhone’un arkasına dokunduğunuzda bir eylemi çağıran bir çift dokunma veya üçlü dokunma hareketi oluşturmanıza olanak tanıyan Geri Dokunma adı verilen süper kullanışlı bir Erişilebilirlik özelliği geliyor.

32. Daha Akıllı VoiceOver

Görme engelli topluluklar için ekran okuyucu olan VoiceOver, ekranda görsel olarak görüntülenenleri otomatik olarak tanıyabilir. 

33. U1 Çipine Dayalı Dijital Araba Anahtarları

Teknoloji devi, araçlarının kilidini açmak ve çalıştırmak için iPhone veya Apple Watch’u kullanmak için güvenli bir yol sunan Dijital araba anahtarlarını tanıttı . Teknoloji devi U1 çipi aracılığıyla sağlanan uzamsal farkındalık için Ultra Geniş Bant teknolojisine dayanan dijital araba anahtarlarını da tanıttı . Bu akıllı araba anahtarlarıyla, iPhone’unuzu cebinizden veya çantanızdan çıkarmadan gelecekteki araba modellerinin kilidini açabilirsiniz. Gelecek yıl piyasaya sürülecek.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER