Ana SayfaAppleiPhone Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır?

iPhone Bataryasının Ömrü Nasıl Uzatılır?

Apple, Pil Sağlığı özelliğini iPhone ve iPad‘e getirdiğinden beri oradaki sayının yavaş yavaş düştüğünden endişe eden insanlar oldu. Bu haberimizde neden endişelenecek çok az şey olduğunu açıklayacak ve iPhone bataryanıza nasıl daha iyi bakılacağına dair faydalı ipuçları içerecek, böylece bataryanız daha uzun ömürlü olacak.

Hatırlanması gereken en önemli şey, modern akıllı telefonlarda bulunan lityum iyon pillerin kullanıldıkları zaman azalmasıdır. Bir pilin sağlığını sonsuza kadar % 100’de tutmak imkansızdır. Ancak bu mükemmel yüzdenin altında bile, iPhone’unuz en yüksek performansı sunabilir ve aşağıdaki ipuçlarını takip etmek, pilinizin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

İPhone’da Pil Sağlığı nedir ve nasıl kontrol edilir?

Temellerden başlamak gerekirse. Pil sağlığı, iOS 11.3 ile 2018‘de tanıtıldı ve kullanıcıların pillerinin durumunu ve kapasitesini izlemesine izin verdi. Pil Sağlığı sayfasında, pilin kullanımla ne kadar iyi başa çıktığı ve durumunun ne kadar iyi olduğu hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

İPhone’unuzdaki Ayarlar> Pil bölümünde bulunan Pil Sağlığı bölümüne eriştiğinizde, pilinizin yeni olduğu zamana göre ne kadar şarj tutabileceğini gösteren Maksimum Kapasite adlı bir bölüm görürsünüz.

En Yüksek Performans Kapasitesi bölümü, pilinizin ağır yük altındayken iPhone’unuza, örneğin bir oyun başlattığınızda veya çalıştırırken yeterli güç sağlayıp sağlayamayacağını bildirir. Pil sağlığınız, en yüksek performansı sürdüremediği bir noktanın altına düşerse, burada bir uyarı göreceksiniz.

Optimize Edilmiş Pil Şarjı Nedir ?

Bu özellik, telefonunuzu çoğu kişi gibi bir gecede şarj ediyorsanız faydalıdır. Şarj dengenize uyum sağlar ve şarj işlemini% 80 oranında durdurur. Kalan kısmını sabahları yataktan kalkmadan hemen önce doldurma işlemini yapar. Bu pilin ömrünü uzatır; ne kadar az şarj olursa o kadar sağlıklı kalacaktır.

Optimize Edilmiş Pil şarjı varsayılan olarak etkindir ve otomatik olarak etkinleşir ve etkin olduğunda size bir bildirim gösterir. Çoğu durumda, gecenin ortasında tam olarak şarj edilmiş bir pile ihtiyacınız olacağından emin değilseniz kapatmanıza gerek olmaz.

Şimdi, daha yüksek pil kapasitesi yüzdesini ve daha iyi pil sağlığını korumanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçlarına geçelim. İPhone’unuzun nihayetinde pil değişimine ihtiyaç duyacağını unutmayın. Ne yazık ki, bu ipuçları ile pil kapasitenizi geri yükleyemezsiniz.

Telefonların Bataryasını Daha Sağlıklı Nasıl Tutarız ?

Apple, web sitesinde iPhone bataryalarının ve genel olarak iPhone’ların en iyi performansı ideal sıcaklık olarak 62 ila 72 ° arasında gerçekleştirdiklerini belirtiyor. Bu nedenle, sahilde soğuk içecekler içerken iPhone’unuzu güneşte bırakmayın ve şarj ederken dikkatli olun. Şarj ederken iPhone’unuzun çok ısındığını düşünüyorsanız, iyi havalandırılan bir alanda kılıf olmadan şarj etmeye dikkat edin.

Kablosuz şarj cihazlarının kullanımını sınırlandırmaya çalışın. Ürettikleri ısı nedeniyle iPhone bataryaları sağlığınıza zarar verebilir. Kablosuz şarj cihazlarının ara sıra kullanımı iyidir, aşırıya kaçmamaya dikkat etmekte fayda var. Neyse ki, ısıyı önemli ölçüde düşüren fanlı kablosuz şarj cihazları var.

Aynı durum hızlı şarj cihazları için de geçerlidir. iPhone 11 Pro ve Pro Max ile birlikte gelen Apple’ın 18W şarj adaptörü gibi sürekli hızlı bir şarj cihazı kullanırsanız, akıllı telefonunuzun pil sağlığı daha hızlı bozulur. Bununla birlikte, iPhone’larda, hızlı şarj cihazlarının yavaş şarj cihazlarına kıyasla ne kadar büyük bir etkisi olduğu belirsizdir. Güvenli tarafta olmak istiyorsanız, hızlı şarj etmeniz gerektiğinde hızlı şarj cihazınızı kullanabilirsiniz. Yavaş bir şarj cihazında veya bilgisayarın USB bağlantı noktasından bir gecede şarj edebilirsiniz.

İPhone’unuzu bir gecede şarj etmeye karar verirseniz, aşırı şarj etme konusunda endişelenmeyin. iPhone’unuz % 100’e ulaştığında şarjı duracaktır.

Orijinal veya MFi(Made For İpod) Sertifikalı Şarj Aleti Kullanın

Teknoloji devi Apple’ın, üreticilere lisans sunan MFi adlı bir programa sahip. Bir üretici, MFi sertifikası almak için Apple’ın uyumluluk testlerini geçmeli ve Apple’ın güvenlik ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu nedenle, orijinal şarj cihazını kullandığınızdan emin olun veya iPhone’unuz için MFi sertifikalı bir şarj aleti alın.

Batarya’da Nasıl Tasarruf Edilir?

Li-ion piller, her şarj-deşarj oluşunda biraz ömürleri kısalır. Bu nedenle, iPhone bataryanızın ömrünü sık sık şarj etmeyerek uzatabilirsiniz. İPhone’da batarya ömründen nasıl tasarruf edeceğiniz konusunda bazı yararlı ipuçlarını vereceğiz;

  • iPhone’unuzun en son yazılıma güncellendiğinden emin olun
  • Gerektiğinde iPhone’unuzda düşük güç modunu kullanın
  • Pil tasarrufu yapmak istiyorsanız ekran parlıklığını kısın
  • Bluetooth ve konum hizmetlerini kapatın (Gizlilik> Konum’daki ilgili ayardan belirli uygulamalar için konum hizmetlerinde ince ayar yapabilirsiniz)
  • İhtiyacı olmayan uygulamalar için Arka Planda Uygulama Yenilemeyi kapatma (Genel> Arka Planda Uygulama Yenileme’den) *
  • iOS ve onu destekleyen uygulamalar için karanlık modu kullanın
  • Hangi uygulamanın en çok pili tüketdiğini izleyin ve kullanımında ayarlamalar yapın
  • Apple’ın Optimize Edilmiş Pil Şarjından yararlandığınızdan emin olun
  • iPhone’unuzu daha uzun süre kullanmadan kenarra koyacaksanız,% 50 şarj edin ve kapatın

* Posta veya kısa mesaj uygulamaları gibi uygulamalar için gerekli olduğundan Arka Plan Uygulama Yenilemesini tamamen kapatmadığınızdan emin olun. Bu uygulamaların her zaman güncel olabilmesi için buna ihtiyaç duyarlar.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER