Ana Sayfa Apple iPhone ile Arabanızı Kontrol Edebileceksiniz : iOS için Yeni CarKey Özelliği !

iPhone ile Arabanızı Kontrol Edebileceksiniz : iOS için Yeni CarKey Özelliği !

Apple birkaç ay önce ilk iOS 13.4 beta sürümü piyasaya sürdüğünde , araç sahiplerine araçları üzerinde daha ayrıntılı bir kontrol sağlamak için tasarlanmış yepyeni bir CarKey API’yi tanıttı. Kısacası, yeni API, iPhone ve Apple Watch sahiplerinin araçlarını doğrudan cihazlarından başlatmasına, kilitlemesine ve kilidini açmasına izin verecek.

Klasik-Porsche-Apple-CarPlay-Uyumlu-Radyoları-Duyurdu-teknoloji-haberleri-teknorex

Anahtar Fobs yıllardır bu işlevselliğe sahipti, ancak aynı türden kontrolün doğrudan iOS cihazınızdan yararlanabilmesi, ek bir kolaylık olacak. Dahası, CarKey API’si standart bir anahtarlıktan belirgin şekilde daha güçlü. Özellikle, Apple API ile araç sahiplerinin araç erişimini arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmasına izin vermeyi planlıyor . Örneğin, arkadaşınızın arabanızı ödünç alması veya bagajdan bir şeye erişmesi gerekiyorsa, onlara bir kerelik veya kalıcı erişim sağlayan bir jeton – izin gönderebilirsiniz.

Şu anda olduğu gibi, CarKey’in resmi olarak iOS 14’ün bir parçası mı, yoksa yakında sunulacak bir iOS 13 sürümü olarak mı tanıtılacağı konusunda hiçbir bilgi yok. Ancak açık olan şu ki, bu özellik yakında geliyor ve Apple’ın önümüzdeki hafta WWDC’ye resmen tanıttığını görmemiz ihtimal. Bu amaçla iPhone Ticker adlı kullanıcı , son iOS 13.6 derlemesinde CarKey ile ilgili bazı yeni gizlilik bilgilerini keşfetti :

Uygulama , belirli araçlar için araba anahtarları eklemenizi ve paylaşmanızı sağlar. Araç üreticisinin uygulamasına giriş yaparak veya bir araç sahibi olarak hak talebinizi iddia etmek ve cihazınızı aracınızla eşleştirmek için Cüzdan’a bir bağlantı kodu girerek bir araba anahtarı ekleyebilirsiniz. Bağlantı başarılı olursa, cihazınız tutucuya bir defalık itfa jetonu Apple’a gönderir. Apple, kötüye kullanımı önlemek için teklifi kullanma belirtecini, Apple hesabınız ve cihazınız hakkındaki bilgileri ve dağıtım sırasında (konum hizmetleri etkinleştirildiğinde) konum ayrıntılarınızı kullanır.

Araç anahtarınızı yapılandırmak için Apple, araç üreticinizle benzersiz bir cihaz kimliği paylaşır. Bu cihaz kimliği, gizliliğinizi korumak için her araç üreticisi için farklıdır. Araç üreticiniz bu cihaz kimliğini sizinle ilgili topladığı diğer bilgilere bağlayabilir ve bu bilgileri gizlilik politikasına uygun olarak işleyecektir.

Arabanın anahtarlarını kartın arkasındaki “Davet Et” düğmesine dokunarak, istediğiniz erişim türünü seçerek ve iMessage’ı kullanarak arabanın anahtarları için kartı paylaşarak paylaşabilirsiniz. Apple, kartın kiminle paylaşıldığı ve araç anahtar kartlarının yapılandırılmasına ve yönetilmesine yardımcı olmak için araç üreticisine verilen erişim türü hakkında bilgi paylaşır. Apple, kartınızı yönetebilmeleri için kart üreticisi için araç üreticisiyle benzersiz bir cihaz kimliği paylaşır. Kart alıcıları ve sahipleri için, araç üreticisi cihaz kimliğini alıcı hakkındaki diğer bilgilerle birleştirebilir ve bu bilgileri gizlilik politikasına uygun olarak işleyebilir.

Apple, araç anahtarları kartının aracın kilidini açmak veya kilitlemek için kullanıldığı gibi araç kullanımı hakkında herhangi bir veri toplamaz veya tutmaz. Araç üreticiniz, sizinle yapılan sözleşmeler uyarınca aracınızın kullanım verilerini toplayabilir. Ek bilgi için araç üreticisinin gizlilik politikasını okumanızı öneririz.

Daha önce vurguladığımız gibi, CarKey kullanıcılara üç farklı araç erişimi türü sunacak . Listede Kamyon Erişimi, Yalnızca Erişim (kilit açma ayrıcalıkları) ve Erişim ile Drive bulunur.  iOS 14 ile Apple bizim için birkaç sürpriz hazırlayacağa benziyor.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,946TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Halo Infinite Ertelendi

Hayranlarının sabırsızlıkla beklediği Halo Infinite'in 2020 yılının Aralık ayında piyasaya çıkması bekleniyordu. Oyunun çıkışına az bir zaman kalmıştı ki oyunun geliştiricisi bekleyenleri...

Google Chrome Yeni Bir “Sekme Arama” Özelliği Getirebilir

RAM'e aç bir canavar olmasına rağmen, çoğunlukla kullanışlı özellikleri ve bir dizi uzantı nedeniyle Google Chrome, piyasadaki en popüler web tarayıcılarından biridir. Şimdi, yeni bir sızıntıya göre, Google...

Android için Firefox, Artık Adres Çubuğundaki URL’leri Basitleştiriyor

Mozilla kısa süre önce Android'de Firefox için tüm kod tabanını güncelledi ve bugün tarayıcıda yeni bir kullanıcı arayüzü değişikliği görüyoruz. GHacks tarafından fark edilen yeni Android için...

Xiaomi, Şeffaf OLED Ekranlı 55 İnç Mi TV’yi Tanıttı!

Çoğu TV üreticisi genellikle ekran boyutunu veya ekran çözünürlüğünü iyileştirmeye odaklanır. Bazıları ise halihazırda 8K çözünürlüğe kadar TV sunarken, diğerleri katlanabilir veya şeffaf ekran gibi yenilikçi çözümler sunmaya çalışıyor. Xiaomi, bugün Çin'de...

Dell, ‘Latitude’ Serisinde 14 inç Birinci Sınıf İş Dizüstü Bilgisayarını Tanıttı

Dell Technologies Salı günü küresel pazar için yeni bir 14 inç premium iş dizüstü bilgisayarını piyasaya sürdü. 'Latitude 7410 Chromebook Enterprise' dizüstü bilgisayar...