Ana SayfaAppleiPhone'da Uygulamalar Nasıl Kilitlenir?

iPhone’da Uygulamalar Nasıl Kilitlenir?

iOS uygulamalarınızı kilitleme konusunda çaresizseniz, sizin için bunu iki farklı yöntem ile adım adım açıkladık. İlk yöntem daha basit ve görece daha az kullanışlı olan parola ile kilitleme yöntemi, ikinci yöntem ise bazı ufak sürprizler de içeren iPhone Siri kısayollarını kullanarak uygulamaları kilitleme adımları. Şimdiyse gelin haberin devamına göz atalım!

iPhone Uygulamalarını Parola ile Kilitleme

İPhone uygulamalarınızı kilitlemek için bir parola kullanmak istiyorsanız yapmanız gerekenler aşağıda açıklanmıştır. Apple bir uygulama kilitleme mekanizması sunmadığından, bu yöntemin geçici bir çözüm olduğunu, ancak oldukça iyi çalıştığını unutmayın.

1. iPhone’unuzda ‘Ayarlar -> Ekran Süresi’ne gidin ve bir’ Ekran Süresi Parolası ‘ayarlayın. Bu noktada Touch ID veya Face ID’yi etkinleştirmeyi de seçebilirsiniz.

iphone ekran süresi şifresi

2. Şimdi, ‘Uygulama Sınırları’na ve ardından’ Sınır Ekle’ye dokunun.

yeni ekran süresi sınırları ekle

3. Kilitlemek istediğiniz uygulamayı önce kategoriye (soldaki resim) dokunup ardından uygulamayı (sağdaki resim) seçerek seçin. Örneğin, Snapchat’i kilitlemek istiyorum diyelim . Bunu yapmak için ‘Sosyal’ kategorisine dokunup listeden ‘Snapchat’i seçeceğim.

kilitlenecek uygulamayı seçin

4. Ardından, ‘İleri’ye dokunun, süre sınırını 1 dakikaya ayarlayın ve sağ üst köşedeki’ Ekle’ye dokunun. ‘Sınırın Sonunda Engelle’ seçeneğinin yanındaki geçişin açık olduğundan emin olun.

snapchat için ekran süresi sınırı

Seçtiğiniz uygulama 1 dakikalık kullanımın ardından kilitlenecek. Benim durumumda Snapchat gibi günde birkaç kez açtığınız uygulamalar için bir dakika neredeyse hiçbir şey değil. Dolayısıyla, bu yöntem iPhone uygulamalarını kilitlemek için oldukça iyi bir çözüm. Uygulama kilitlendiğinde, erişmek için Ekran Süresi şifrenizi girmeniz gerekecek.

uygulama kilitlendi

Not : Ekran Süresi parolası, iPhone parolanızdan farklıdır. İPhone’unuzda Ekran Süresi için belirlediğiniz parolayı hatırladığınızdan emin olun çünkü Ekran Süresi parolasını sıfırlamak zahmetli bir yoldur.

Siri Kısayollarını Kullanarak iPhone’da Uygulamaları Kilitleme

Alternatif olarak, iPhone uygulamalarını Siri Kısayollarını kullanarak da kilitleyebilirsiniz. Ayrıca onlarla bazı eğlenceli numaralar da yapabilirsiniz.

1. iPhone’unuzda Kısayollar’ı açın ve yeni bir kısayol oluşturun.

2. ‘Eylem Ekle’ye dokunun,’ Giriş Sor’u arayın ve seçin.

iphone uygulamalarını siri kısayollarıyla kilitleme 1. adım

3. ‘Metin’, ‘Numara’, ‘URL’ ve daha fazlası arasından seçim yapabilirsiniz. Bu örnek için, girdi olarak ‘Sayı’ kullanacağım. Ayrıca, ‘Sor’a dokunup istediğiniz herhangi bir şeyi yazarak bir şifre istemi de ekleyebilirsiniz.

ios uygulamalarını kilitle adım 2

4. Şimdi başka bir eylem ekleyin. ‘If’ araması yapın ve Kısayolunuza ekleyin. ‘Koşul’a dokunun ve’ eşittir’i seçin.

kısayola if koşul ifadesi ekle

5. Şimdi tekrar, ilk işlemde ‘Numara’ya dokunun ve istediğiniz şifreyi yazın. Bu örnek için şifre olarak 1234 kullanıyorum (bu kadar zayıf şifreler kullanmamalısınız).

uygulamaları kilitle iphone

Şu ana kadar bir uygulamayı kilitlemek için temel zemini oluşturduk. Devam edelim ve işlemleri tamamlayalım.

6. Kısayola yeni bir ‘Uygulamayı Aç’ eylemi ekleyin ve bunu ‘If’ ve ‘Aksi takdirde’ blokları arasında sürükleyin.

kısayollarla uygulamaları iphone kilitle

7. Kilitlemek istediğiniz uygulamayı seçin. Bu eğitimin iyiliği için Hesap Makinesi uygulamasını kilitleyeceğim.

kilit hesap makinesi uygulaması iphone

Ve işte, bu Kısayol uygulanabilir. Şimdi ne olacak, Kısayol bizden şifre soracak ve eğer doğru şifreyi girersek (1234) Hesaplayıcıyı açacak. Aksi takdirde hiçbir şey yapmaz.

Ama bu yeterince ilginç değil, değil mi? Birisi gizli hesap makinesi uygulamamızı açmaya çalışıyorsa, ihlali kimin gerçekleştirdiğini bilmeliyiz. Öyleyse buraya bazı tuzaklar ekleyelim.

8. Kısayolunuza başka bir eylem ekleyin. ‘Fotoğraf çek’i arayın ve ‘Arka kamerayı ‘Ön kamera’ olarak değiştirin.

kamera eylem kısayolları ekle

9. ‘Daha Fazla Göster’e dokunun ve’ Kamera Önizlemesini Göster ‘geçişini devre dışı bırakın.

kısayollarda kamera önizlemesini devre dışı bırak

10. Bu eylemi ‘Aksi takdirde’ ve ‘Eğer Sonlandır’ blokları arasına sürükleyin.

aksi takdirde koşul kısayolları ayarla

11. Ardından, kısayola ‘Fotoğraf Albümüne Kaydet’ eylemini ekleyin ve bunu Fotoğraf Al bloğunun altına sürükleyin.

iphone uygulamalarını kilitle siri kısayolu

Peki burada ne yaptık? Birisi yanlış şifre girerse, iPhone’unuz ön kameradan bir resme tıklayacak ve bunu Son Kullanılanlar albümüne kaydedecektir. Böylece, şifre korumalı uygulamalarınızdan birine kimin gizlice girmeye çalıştığını görebilirsiniz.

Kısayolumuz neredeyse tamamlandı. Şimdi tek yapmamız gereken, gerçek uygulama simgesini Kısayolumuzla değiştirmek ve iPhone ana ekranınıza yerleştirmek. Bunu hemen şimdi yapalım.

12. Sağ üstteki ‘İleri’ye dokunun ve Kısayolunuza bir ad verin. Bifrost adını veriyorum. İsmi belirledikten sonra ‘Bitti’ye dokunun.

kısayolu yeniden adlandır

13. Kısayol Galerinizden kısayolu açın ve üç nokta simgesine dokunun. Burada, ‘Ana Ekrana Ekle’ seçeneğini seçin.

ana ekrana kısayol ekle

Kısayolun adını kilitlediğiniz uygulamanın adına ayarlayın (bu durumda Hesap Makinesi) ve simgeyi bir hesap makinesi simgesine değiştirin. Burada her şeyi kullanabilirsiniz, ancak tuzağı daha inandırıcı hale getirmek için benzer bir simge kullanmanızı tavsiye ederim. Kısayolun ana ekranınızda göründüğünü görmek için ‘Ekle’ye dokunun.

14. Bu Kısayol’a dokunduğunuzda, sizden şifreyi soracaktır. Uygulamayı açmak için şifrenizi girmeniz yeterlidir. Yanlış bir şifre girerseniz, Kısayol bir resim çekecek ve bunu Fotoğraflar uygulamanıza kaydedecektir. Sevdiniz, değil mi?

Ayrıca, asıl uygulamayı ana ekranınızdan kaldırmanız ve Kısayolunuzla değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, iPhone’unuzu gözetlemeye çalışan herkes, uygulamanın kendisi yerine Kısayolu başlatacaktır.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER