Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri Teknolojisiİran’daki Tüm Enerji Santralleri Bitcoin Madenciliği Yapabilecek!

İran’daki Tüm Enerji Santralleri Bitcoin Madenciliği Yapabilecek!

İran’da enerji santrallerine Bitcoin (BTC) madenciliği için izin verildiği açıklandı. İran’daki enerji santrallerinin, enerji üretimi ve dağıtımından sorumlu şirket Tavanir’in Başkan Yardımcısı Mostafa Rajabi Mashhadi, Bitcoin madenciliği yapmak isteyen kuruluşların, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli lisansları aldıktan sonra kripto para madenciliği yapabileceklerini söyledi.

Kripto para madencileri ülkenin sübvansiyonlu elektrik oranlarından yararlanmak için İran’da operasyonlar kuruyorlar. İran’da madencilik faaliyetlerini yürüten kişiler bir kilowatt saat (kWh) elektrik için 0.01 ila 0.05 dolar kadar daha az ödeme gerçekleştirabiliyorlar.

Tavanir Başkan Yardımcısı Rajabi Mashhadi, her biri 300 megawatt kapasiteli 14 kripto para madenciliği çiftliğine izin verildiğini belirtti. Buna ek olarak, Türkiye merkezli dev Bitcoin madencilik şirketi Iminer’de dahil olmak üzere 1000’in üzerinde Bitcoin madenciliği şirketi için lisans çıkarıldı.

Mashhadi, ayrıca yasadışı kripto para madenciliği yapan kişileri bildirenlere ödüller verileceğini de eklerken, “Elektrik arzı halk için büyük önem taşıyor, tarım ve sanayi sektörlerine verilen tarifeler ile Bitcoin üretimine izin vermeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, geçtiğimiz aylarda Türkiye ve Malezya işbirliği ile Müslüman kripto para projesi oluşturulması çağrısında bulunmuştu. Özellikle ABD tarafından uygulanan yaptırımlardan dolayı, İran kripto para madenciliği stratejisine son zamanlarda hız verdi.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER