Ana SayfaDonanım & YazılımBlokzinciri Teknolojisiİranlı Kadınlar Ethereum Kodlama Kursu Alabilecek!

İranlı Kadınlar Ethereum Kodlama Kursu Alabilecek!

Ethereum kurucusu Joseph Lubin tarafından kurulan ConsenSys, yeni Ethereum geliştiricileri yetiştirmek amacıyla İranlı kadınlara Ethereum tabanlı kodlama yapabilmeleri için kurs veriyor.

ConsenSys Academy tarafından blockchain uzmanı olmak isteyenler Developer Program Bootcamp adı bir kurs veriliyor. Kursun bedeli 985 dolar iken en az on hafta sürüyor. Bununla beraber İranlı kadınlara Ethereum kodlamayı öğrenebilmeleri için burs verilmeye de başlandı. İranlı yedi kadın, kursu başarıyla tamamladı.

Kursu tamamlayan İranlı kadınlar, blockchain alanında elde edilen uzmanlık ile akıllı sözleşme teknolojisini kullanıp yeni uygulamalar geliştirebiliyorlar. Kursu tamamlayanlardan biri olan 38 yaşındaki Sahar Rahbari, iki çocuğuyla beraber Yasoui’de çalışıp tarımsal ürün satıyordu. Rahbari, 2020’de ConsenSys’in açtığı kursu başarıyla tamamlayıp İran’daki blockchain projelerinde freelance şekilde çalışmaya başladı. İran’da çok fazla iş imkanı olmadığını ifade eden Rahbari, yurt dışı projeleriyle ilgili şunları söyledi:

“Yurt dışından gelen işlerde, kripto parayla ödeme alabiliyoruz. Bu işin en iyi yanı bu. İran’da siyasi açıdan kötü bir durumdayız. Yurt dışına para transferi yapamıyorum. Ama kripto parayla, küçük miktarlarda işlem yapılabiliyor. Bu alanı seçmemin sebeplerinden biri bu.”

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER