Ana Sayfa İtalyan Bağlarının Altında Antik Roma'ya Ait Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı

İtalyan Bağlarının Altında Antik Roma’ya Ait Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı

Yıllarca süren araştırmaların sonucunda Kuzey İtalya’daki bir bağın altında Antik Roma mozaik zemini keşfedildi

Verona’nın kuzeyindeki Negrar di Valpolicella komünündeki sürveyörler, dünyanın birkaç metre altında gömülü olan iyi korunmuş karoların görüntülerini yayınladılar.

Araştırmacıların açıklamaları bu zeminin bir asırdan fazla (ki İtalyanca’dan çevirdiğimizde MS 3.yy olduğu söylenmektedir efendim) bir süre önceki Roma villası olduğunu kanıtladılar.

Teknisyenler hala eski binanın tamamını görmek için alanı hassasiyetle kazmaya devam ediyor.

Güncel yayınlanan görüntüler bozulmamış mozaik ve villanın temellerini göstermektedir.

“Araştırma Komününün” internet sitesinde yer alan bir not, kazıcıların nihayet keşfi “onlarca yıllık başarısız denemeden sonra” yaptığını belirtti.

Sürveyörler, bağların ve belediyenin sahipleri ile “bu arkeolojik hazineyi ayaklarımızın altında saklı ve erişilebilir hale getirmenin en uygun yollarını belirlemek için” irtibat kuracaklar.

Teknisyenlerin işi bitirmek için “önemli kaynaklara” ihtiyacı olacaktır. Ancak yerel makamlar kazı çalışmalarına devam etmek için “gerekli tüm yardımı” vermeyi taahhüt ettiler.

Vezüv Yanardağı’nın patlamasından sonra gömülü olan Roma kenti Pompeii – koronavirüs pandemisi sebebiyle aylar süren kapanışlar sonunda geçtiğimiz Salı günü resmen halka açıldı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,949TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Uzaktan Eğitime Yeni Formül!

DORinsight tarafından yapılan araştırma, ebeveynlerin uzaktan eğitim sisteminden beklentilerini ortaya koydu. Katılımcıların %78’i uzaktan eğitimde online sınıf ortamında interaktif bir portal tasarımının,...

Honor Yeni Oyuncu Bilgisayarını Duyurdu: Hunter V700

Ürün gamına bir yenisini daha ekleyerek yeni oyuncu dizüstü bilgisayarı Hunter V700’ü duyuran HONOR, Hunter V700 ile oyun için gereken yüksek performansı,...

Xiaomi Ekosistemine Sahip İlk Araç Baojun E300 Çin’de Satışa Çıkacak

Baojun E300 elektrikli otomobilin tamamı 26 Eylül'de Pekin Otomobil Fuarı'nda tanıtılacak. Xiaomi'nin ekosistemine destek verecek olan otomobil, Suning ile birlikte Çinli otomobil üreticisi Baojun tarafından inşa ediliyor.

Airbus Yeni Sıfır Emisyon Konsept Uçağını Duyurdu

Airbus, 2035 yılına kadar hizmete girmesi planlanan dünyanın ilk sıfır emisyonlu ticari uçağı için üç konsept geliştirdi. Bu konseptlerin her biri, şirketin,...

Türkiye’nin İlk Dijital E-Spor Müzesi Açılıyor

Riot Games, oyun severleri 40 gün sürecek dijital etkinliklere katılmaya ve esporun ilk dijital müzesini birlikte oluşturmaya davet ediyor.