Ana Sayfaİtalyan Bağlarının Altında Antik Roma'ya Ait Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı

İtalyan Bağlarının Altında Antik Roma’ya Ait Mozaik Taban Ortaya Çıkarıldı

Yıllarca süren araştırmaların sonucunda Kuzey İtalya’daki bir bağın altında Antik Roma mozaik zemini keşfedildi

Verona’nın kuzeyindeki Negrar di Valpolicella komünündeki sürveyörler, dünyanın birkaç metre altında gömülü olan iyi korunmuş karoların görüntülerini yayınladılar.

Araştırmacıların açıklamaları bu zeminin bir asırdan fazla (ki İtalyanca’dan çevirdiğimizde MS 3.yy olduğu söylenmektedir efendim) bir süre önceki Roma villası olduğunu kanıtladılar.

Teknisyenler hala eski binanın tamamını görmek için alanı hassasiyetle kazmaya devam ediyor.

Güncel yayınlanan görüntüler bozulmamış mozaik ve villanın temellerini göstermektedir.

“Araştırma Komününün” internet sitesinde yer alan bir not, kazıcıların nihayet keşfi “onlarca yıllık başarısız denemeden sonra” yaptığını belirtti.

Sürveyörler, bağların ve belediyenin sahipleri ile “bu arkeolojik hazineyi ayaklarımızın altında saklı ve erişilebilir hale getirmenin en uygun yollarını belirlemek için” irtibat kuracaklar.

Teknisyenlerin işi bitirmek için “önemli kaynaklara” ihtiyacı olacaktır. Ancak yerel makamlar kazı çalışmalarına devam etmek için “gerekli tüm yardımı” vermeyi taahhüt ettiler.

Vezüv Yanardağı’nın patlamasından sonra gömülü olan Roma kenti Pompeii – koronavirüs pandemisi sebebiyle aylar süren kapanışlar sonunda geçtiğimiz Salı günü resmen halka açıldı.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER