Ana SayfaMotorlu TaşıtElektrikli AraçlarJaguar'ın Coronavirüs Sonrası Araç Tasarımları (Söyleşi)

Jaguar’ın Coronavirüs Sonrası Araç Tasarımları (Söyleşi)

İngiliz otomobil üreticisinin tasarım direktörü Julian Thomson, sürücülerin neyi bekleyeceğine dair öngörülerini Wired ile paylaştı.

Koronavirüs karantinasına uyum ve toplu olarak evden çalışmaya geçiş süreci bazı meslekler için diğerlerinden daha kolay oldu. Mesela yazılımcılar bunu zaten ilk günden beri yapıyor. Çünkü dikkatlerinin dağılmaması için en az rahatsız edileceği ortamı arayan yazılımcılar yoğun projeler esnasında kendilerini eve kapatabiliyor.

Ama eğer bir araba tasarımcısıysanız, bu karantina durumu sizin için pek de kolay değil. “Tasarım stüdyosu büyük bir atölye; büyük bir işbirliği gerektiriyor”diyor Jaguar’ın tasarım direktörü Julian Thomson. Ekibin geri kalanı gibi şimdi o da İngiltere’de evden çalışıyor.

Thomson, 300 kişilik ekibi coronavirüs sürecinde ne yapıyor, F-Type’ın yeni tasarımı ne olacak, XJ’nin elektrikli versiyonunun detayları nedir sorularına cevap verdi.

“Son birkaç haftada Jaguar tasarım stüdyosu için küçük bir adaptasyon gerekiyordu. Jaguar-Land Rover gibi bir organizasyonda, bütün gün bilgisayar başında iş yapan çok fazla insan var. Ancak bir tasarımcı ya da model üreten kişiler için bunu yapmak çok kolay değil” diye açıklıyor Thomson.

Pandemi öncesinde neredeyse ofise hiç uğramayan Thomson, zamanının çoğunu araba modellerini incelemek, yeni insanlarla arabalar hakkında konuşmak ve davranışlarını incelemek için sürekli dışarıda gezdiğini belirtiyor.

Bilmeyenler için bellirtelim, Thomson ilk nesil Range Rover Evoque ve Lotus Elise‘nin tasarımcısı. Geçen Temmuz ayında eski yöneticisi Ian Callum’un yerini alarak en üst seviye tasarımcı pozisyonuna geldi. Birkaç ay sonra kendisi ve şirketin diğer tasarımcıları İngiltere’nin Gaydon şehrinde yeni bir tasarım stüdyosuna taşındı. Bu stüdyoda son teknoloji CNC kil modelleme ekipmanı, VR cihazları ve 36 metrelik boydan boya bir 4K ekran mevcut.

Jaguar-Coronavirüs-Sonrası-Araç-Tasarımları-teknoloji-haberleri-teknorex-2

Thomson, “İşbirliği ve iletişim odaklı muhteşem bir tasarım stüdyosu varken bir çatı katında iPad ile çalışmak gerçekten benim için zorlayıcı ve garip. Her yeni Jaguar tasarımı yüzlerce insanın ortak çalışması sonucu ortaya çıkıyor. Bu yüzden iyi bir iletişim kurmamız ve bu kadar sıkı sıkıya bağlı bir ekipte olmamız gerekiyor. Bu durumda, hepimiz ayrıldığımızda bu durumu toparlamak gerçekten çok zor. Ama şimdilik her şey yolunda gidiyor” dedi.

Sözlerine “Animasyonları ve 3D modelleri evde inceleyebilirim. Nihai üretim verilerini de evde inceleyebiliriz. Böylece tüm bunları çok etkili bir şekilde yapabiliriz. Aynı materyali inceleyebileceğimiz oldukça gelişmiş toplantılarımız da var. Ama en büyük problem, tasarımları tam boyutunda, üç boyutlu kil modelleri olarak göremiyor veya kıyaslayamıyor olmanız. Kil modeli, yüzeyleri gerçekten iyileştirdiğiniz ve tasarımları son haline getirdiğimiz sürecin en son parçalarından biri ve bunu evden yapamıyor olmamız bizi darboğaza sokuyor.” diye devam etti.

Covid-19 Otomobillerimizin Tasarımını Değiştirecek mi?

Bir araba tasarımcısı olmanın temel gereksinimlerinden biri, gelecek yıllarda insanların nasıl araç kullanacağını, nasıl tercihleri olacağını öngörülmesidir. Thomson’a salgının gelecekteki arabalarda nasıl izler bırakacağı sorulunca;

“Bence insanların tutumlarını nasıl değiştireceğiyle ilgileniyoruz. Özellikle sosyal mesafe ve temizlik konusu hayatımızın ortasına oturmuş durumda. Yeni araçların da bundan etkileneceğini ve tasarımlarının bu yönde değişebileceğini düşünüyorum” dedi.

Coronavirüs’ün havayolu taşımacılığını nasıl değiştirebileceği ile ilgili haberimize de buradan ulaşabilirsiniz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER