Ana SayfaİnternetJoe Biden Amerikan Başkanı Oldu, Teknoloji Dünyası Nasıl Etkilenecek?

Joe Biden Amerikan Başkanı Oldu, Teknoloji Dünyası Nasıl Etkilenecek?

Bir teknoloji haber sitesinde siyasi bir başlık görmek çok garip gelmiş olabilir ancak işler göründüğü gibi değil. Amacımız siyaset yapmak değil, bu değişimin teknoloji dünyasında neleri etkileyebileceğini ve neler olabileceğini hep birlikte incelemek.

Çin Teknolojisindeki Baskı Azalabilir

Geçmiş dönemde Huawei ile yaşanan krizler, şirketin zarar görmesine ve çok fazla bedel ödemesine neden olmuştu. Hoş bu süreçte “kötü ev sahibi, kiracıyı ev sahibi edermiş” misali Huawei krizi fırsata çevirerek kendi işletim sistemini geliştirmiş ve ekosistem oluşturma adına büyük adımlar atmıştı. Hep dediğimiz gibi Huawei’yi bu mücadelesinden dolayı takdir ediyoruz.

Tabi ki bu süreçte mağdur sadece Huawei olmadı, daha öncesinde bir çoğumuzun bildiği Meizu markası da batmaya ve ithalatın sıfırlanmasına zorlanmış, patent davaları sebebiyle büyük krizler yaşamıştı.

Amerikan Teknoloji Şirketlerindeki Merkez Kayması Durabilir

Her ne kadar özgürlükler ve fırsatlar ülkesi olsa da Trump yönetimi devletin farklı kolları ile teknoloji şirketlerine baskı kurmaya başlamıştı. FBI’ın Apple’a kilitli telefonları açma konusundaki atakları buz dağının sadece görünen yüzüydü. Kendisi ile ters düşen firmalara sıkı kontroller ve denetimler uygulayan Trump yönetimi ve politikaları yüzünden birçok şirket tekelleşmeyi kırmak amacıyla Kanada Ontario’da Kitchener bölgesinde yeni ofisler açmaya başlamışlardı.

Tabi ki şirketlerin yeni merkezler açması veya taşımasındaki tek sebep bu değil. Teknoloji şirketlerinin merkezi olan San Francisco Palo Alto bölgesinde kiraların ve yaşam maliyetlerinin artmasıyla insanların oraya taşınmak istememesi ve bu sebepten kalifiye iş gücünün de kaybedilmesi büyük problemdi. Son zamanlarda şirket kurulması ve vergi kolaylığı dolayısıyla şirketler Texas eyaletinde Houston ve San Antonio bölgelerinde de ofisler açmaya başladı.

Aslında bu konu görüldüğünden daha derin. İki odalı bir ev San Francisco’da 3500$ civarındayken, aynı özelliklerde bir ev San Antonio’da 1.200$ civarında. Haliyle Covid-19 pandemisi dolayısıyla uzaktan (remote) çalışabilen herkes bu bölgelere kaçmaya başladı.

Kalifiye İş Gücü: Göçmenler

Kalifiye iş gücü dediğimizde aslında yetişmiş ve alanında uzman kişilerden bahsediyoruz. Amerika bu zamana kadar çeşitlilik ve göçmenlik konusunda en önde gelen ülkelerden birisi. Ancak son dönemde yaşanan olaylar ve Trump yönetiminin aldığı kararlar (Executive Order-Kanun Hükmünde Kararname) dolayısıyla kalifiye iş gücünün ülkeye girişi yasaklanmıştı.

Çalışma ve göçmenlik vizelerinin durdurulması ile ülkede ve teknoloji sektöründe katma değer yaratacak kalifiye göçmenler ülkeye giremez oldu. Bu sebepten dolayı Palo Alto’nun temel taşı olan ve hippilerin temellerini attığı silikon vadisinde işler sarpa sarmaya başladı. Teknoloji şirketleri ve start-uplar yeterli kalifiye iş gücüne erişemez oldu.

Biden, hem söylevlerinde hem de yardımcı olarak bir göçmen olan Kamala Harris’i seçmesiyle icraatlarında göçmenler için gereken adımları atacağını gösterdi. Bu sayede kalifiye iş gücünün de bu süreçte akışı devam etmesi dolayısıyla teknoloji dünyası sekteye uğrasa da hızlıca tekrar toparlanacaktır.

Son Söz

Joe Biden’ın seçilmesi dolayısıyla teknoloji dünyasında yaşanan durağanlığın ve ülkeler arası soğuk savaşların azalacağını düşünüyor ve olumlu olacağını öngörüyoruz. İlerleyen zamanlarda hep birlikte sonucu göreceğiz. Umarız teknoloji dünyası için doğru bir seçim olmuştur.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER