Ana SayfaKahveniz Hazır... Bip, bip, bip... Güney Kore'de Robot Baristalar

Kahveniz Hazır… Bip, bip, bip… Güney Kore’de Robot Baristalar

Güney Kore’de bir kafe sosyal mesafeye uymak için robotik barista kullanmaya başladı.

Covid-19 salgını sonrası dünyada ne gibi değişiklikler olacağına dair; Güney Kore’deki Daejeon’da bir kafeye gidiyoruz. Neden o kadar uzağa gittik? Çünkü içecek hazırlamak ve müşterilere servis edebilmek için kafenin sahipleri robotları kullanıyor. 

Yanlış okumadınız, ya da “I am Legend” filminde değiliz sevgili okur. (En azından şimdilik…) Kafenin müşterileri, robotlara karşı olumlu olmalarının yanı sıra “günlük hayatta mesafeyi” teşvik edebileceğini söylüyorlar.

Kullanılan robotik barista sistemi, 60 farklı içecek hazırlayan elektrikle çalışan otomatik bir kol ve müşterilere içecek teslim eden tekerlekli ayaklardan oluşuyor. Sistem diğer cihazlarla iletişim kurabilen bir yapıya sahip olmasının yanında, insanlar ve masalar arasındaki en iyi rotayı belirlemek için kendi kendine sürüş teknolojisini içerdiğini de ek olarak belirtelim.

Robotik barista ses kontrolleri aracılığıyla müşterilerle iletişim kurar. Flörtleşmek mümkün tabii! Ama bir robotla flörtte ne bileyim sevgili okur…

Araştırma direktörü bir anda sansasyon yaratan robot baristalarının arkasında durarak “Susma haykır! Robotlar için yaşamak haktır!” dedi demeyi çok isterdim. Fakat açıklaması;

“Sistemimizin siparişten teslimata kadar hiçbir girdiye ihtiyacı yoktur ve mevcut ‘bozulmamış’ ve mesafeli kampanyaya iyi uyan robotların düzgün hareketlerini sağlamak için masalar seyrek olarak düzenlenmiştir,”

Bu arada araştırma direktörü olan Lee Dong-bae Güney Kore’de devlet tarafından işletilen bir bilim enstitüsü olan Vision Semicon’dan. Minik bir parantezde belirtelim ki; bahsettiğimiz bu fabrika akıllı cihazlar üretmesiyle meşhur.

Bunlar gördüğümüz ilk robot garson/barista değil. Kaliforniya’dan Boston’a kadar olan restoranlar robotik teknolojiye dair denemeler yaptı.

Peki madem bunu neden haber yaptın?  Efendim pandemi ile sosyal mesafeye duyulan ihtiyaç robotlarla yemek servisi trendini hızlandırabilir. 

Fiziksel engelli insanlar için iş yaratmak adına da kullanılan robotları da gördük. Belki de Will Smith yanılıyordur? Robotlarla oluşacak gelecek çok da kötü olmayabilir…

Tabii bunu ancak tüm dünyada yaygın olarak yürürlüğe girdiğinde anlayacağız. Belki Arnold Schwarzenegger ve Will Smith ekibi haklı diyeceğiz; belki de Elon Musk. Bilmiyoruz, bekliyoruz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img
1,220BeğenenlerBeğen
2,078TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER