Ana Sayfa Bilim Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bilim - III

Karantina Günlerinde Çocuklar İçin Eğlenceli Bilim – III

Karantina günlerinde çocuklar için eğlenceli bilim serimizin ilk yazısını okumadıysanız eğer ilk olarak o haberimizi okumanızı öneriyoruz.

Kalem Sihri

İhtiyacınız olanlar: Bir polietilen torba, birkaç sıradan kalem, su.

Deney: Polietilen torbanın yarısını suyla doldurun. Torbanın suyla dolu olan yerlerinden kalemleri kullanarak delikler açıp kalemleri torbanın diğer tarafından çıkarın.

Açıklama: Eğer kalemleri torbanın içinden delerek geçirirseniz ve ondan sonra içine su dökerseniz su, yaptığınız deliklerden dışarı sızacaktır. Ama önce torbayı suyla doldurup sonra kalemleri içine sokarsanız, su akmayacaktır. Bu, polietilen parçalara ayrılınca molekülleri birlikte daha yakın hareket etmeye başlar gerçeğinin bir sonucudur. Bu durumda polietilen, kalemlerin etrafında sıkılaşır.

Yüzücü Yumurta

İhtiyacınız olanlar: 2 yumurta, 2 bardak su, biraz tuz.

Deney: Bir saf bardak suyun içine bir adet yumurtayı dikkatle yerleştirin. Eğer yumurta bozuk değilse, bardağın dibine düşmesi gerekiyor. Ardından ikinci bardağın içine biraz sıcak su doldurun ve içinde 4-5 yemek kaşığı tuz eritin. Eğer su soğuyana kadar beklerseniz deney daha iyi olacaktır. Şimdi ikinci yumurtayı bardağın içine bırakın. Yumurta, suyun dibine düşmek yerine suyun yüzeyinde yüzecektir.

Açıklama: Buradaki anahtar, hem suyu hem de yumurtayı oluşturan moleküllerin yoğunluğudur. Bir yumurtanın ortalama yoğunluğu, saf sudan çok daha fazladır. Bu yüzden aşağı doğru çekilir. Tuzlu suyun yoğunluğu ise yumurtanınkinden daha yüksektir ve bu yüzden ikinci yumurta dibe düşemez.

Yakıcı Bakışlar

İhtiyacınız olanlar: Biraz kibrit, bir fener.

Deney: Bir kibrit yakın ve onu duvardan 10-15 santimetre uzakta tutun. Elinizde kibriti tutarken kafanızın üzerinden bir fener yakın. Sadece elinizin ve kibritin kendisinin gölgesinin duvarda görüneceğini fark edeceksiniz. Alev görünmeyecektir.

Açıklama: Ateş bir gölge üretmez, çünkü fiziksel maddelerin yaptığı gibi ışığın kendi içinden geçmesini engellemez.

Avokado Ağacı

İhtiyacınız olan: Bir adet avokado çekirdeği 4 kürdan, bir bardak su.

Deney: Taze ve olgun bir avokado çekirdeğini güzelce temizleyin, kürdanları çekirdeğin ortasına bastırın ve sivri tarafı yukarı bakacak şekilde bir bardak su üzerinde dengeleyin. Çekirdeğin dibi suya oturmalıdır. Birkaç hafta bu şekilde dinlendirin, oda sıcaklığında tutun ve suyu gerektiği gibi doldurun. Kısa zamanda çekirdeğin kökleri filizleyecek ve daha sonra üstten filizlenerek yarıya kadar çatlayacaktır. Filizlendikten sonra, büyümesi için daha rahat bir tencereye yerleştirebilirsiniz.

Açıklama: kürdan, çekirdeğin net bir şekilde, alt kısımı cama dokunmadan dengelenmesine izin verir, aksi takdirde köklerin normal olarak büyümesini engeller. Onun dışındaysa kalan her şey sadece doğanın gücü!

Kayan Para

Burada bulunan video ile kayan para hilesini nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. 


Yapması çok kolay ve üstelik çocuklarınızı çok etkileyecek – sihir yok, sadece fizik!

Patlamayan Balon?

Gerekenler: 2 balon, bir avuç raptiye (veya çivi yatağı).

Deney: Şişirilmiş bir balon alır ve sadece bir raptiye veya çiviye koyarsanız – beklendiği gibi, patlar. Ancak, bir avuç iğneyi alıp düz bir şekilde yerleştirir ve aynı şeyi tekrar yapmaya çalışırken başka bir balon alırsanız, bu sefer balonu iğnelerin üzerine itebilirsiniz ve patlamaz. Bir çivi yatağı-raptiyeler yerini alabilir. Balona bir tuğla bile koyabilirsiniz (ancak çok sert itmeyin).

Bu deneyi uygularken lütfen dikkatli olun, koruyucu eldiven ve göz koruması takabilirsiniz.

Açıklama: Balona ittiğiniz sivri cisim (iğne,raptiye,çivi) sayısını artırdığınızda, her sivri cisim (iğne,raptiye,çivi) üzerindeki basıncı azaltırsınız ve dolayısıyla balon patlamaz.

BENZER HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,220BeğenenlerBeğen
1,904TakipçilerTakip Et
1,340TakipçilerTakip Et

SON HABERLER

Okuma Tiyatrosu W. Shakespeare’in “12. Gece”si ile Devam Ediyor

İş Sanat Okuma Tiyatrosu bu hafta William Shakespeare'in "12. Gece" eserinden bir bölümle edebiyatseverlerle buluşacak. Ünlü oyuncular Neslihan Yeldan, İpek Türktan Kaynak ve Gökçen Gökçebağ, W....

Işın İzleme ve NVIDIA DLSS’in Öne Çıktığı Yeni ‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ Videosu Yayınlandı

NVIDIA, Call of Duty: Black Ops Cold War'ı ve oyunun desteklediği yeni nesil teknolojilerden bazılarını gösteren bir video yayınladı. Videoda ışın izleme...

Yeni Eğlence Canavarı POCO M3 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

POCO, güçlü kamera, 6.000 mAh pil ve FHD+ ekrana sahip en son bütçe dostu akıllı telefonuyla küresel bağımsızlığını kuruyor.

Kripto Para Piyasasına Z Kuşağı Yön Veriyor

Yaşları 25-34 arasında değişen Y kuşağı mensubu Thodex kullanıcılarının oranı yüzde 26,5. Thodex Kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, “Kripto para piyasasına...

Endüstriyel Tesislerde İdeal Güvenlik Nasıl Olmalı?

Endüstriyel tesisler pek çok riske karşı akıllı güvenlik çözümleriyle korunuyor. Tesise özel kurgulanacak olan akıllı güvenlik çözümlerinin risk analizi sonrası belirlenecek katmanlı...